Dobrze spożytkowane 100 mln zł na laboratoria GDDKiA

Dobrze spożytkowane 100 mln zł na laboratoria GDDKiA

Dobrze spożytkowane 100 mln zł na laboratoria GDDKiA dbające o jakość polskich dróg.

Odnosząc się do opublikowanego dziś raportu Najwyższej Izby Kontroli i zawartych w nim krzywdzących zarzutów mówiących o braku monitoringu jakości w latach 2008-2009, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwraca uwagę, że kontrola jakości jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez GDDKiA od momentu powstania instytucji.

Laboratoria w GDDKiA istnieją od ponad 20 lat, do końca 2010 r. jako Gospodarstwa Pomocnicze Laboratoria Drogowe. Od początku spełniały one swoją rolę. Program budowy dróg krajowych uchwalony na lata 2008-2012, a szczególnie skala procesu inwestycyjnego spowodowała, iż już w 2008 roku decyzją ówczesnego Ministra Infrastruktury dofinansowano laboratoria i dzięki efektywnemu wydatkowaniu środków na system kontroli i monitoringu jakości usprawniono nadzór nad jakością budowy dróg poprzez zakup nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego dla wszystkich 16 laboratoriów, zakupy środków transportu oraz budowę ponad 20 polowych laboratoriów drogowych znajdujących się na placach budowy.

Dodatkowo w kolejnych latach kosztem ponad 100 mln zł wybudowano 9 nowych laboratoriów oraz rozbudowano istniejące laboratoria wyposażając je w najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny, zgodny z wymogami UE oraz procedurami akredytacyjnymi. Po spełnieniu wszelkich wymagań procesu akredytacji w 2011 roku złożono wnioski do Państwowego Centrum Akredytacji i w wyniku potwierdzenia zgodności wykonywanych badań z procedurami i wymaganiami uzyskano akredytacje we wszystkich laboratoriach GDDKiA.

Co więcej, od kilku lat z usług i pomocy technologicznej laboratoriów GDDKiA korzystają również inne publiczne instytucje, takie jak chociażby: Urzędy Marszałkowskie, PKP PLK SA, czy inni publiczni zarządcy dróg. Jest to kolejny dowód jak bardzo laboratoria GDDKiA są doceniane za swój profesjonalizm i zaawansowanie technologiczne.

Poniżej prezentujemy szczegółowe dane związane z wyżej wymienianą kontrolą NIK w GDDKiA.


4trucks.pl / GDDKiA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL