Pierwszy terminal cross-dockingowy w Polsce z certyfikatem ekologicznym

Pierwszy terminal cross-dockingowy w Polsce z certyfikatem ekologicznym

Należący do DB Schenker Logistics obiekt w Złotorii uzyskał certyfikat BREEAM In-Use z oceną Very Good.

Jest to pierwszy w Polsce terminal cross-dockingowy z takim zaświadczeniem. Proces certyfikacji prowadziła firma doradcza Colliers International.

Terminal jest położony w Złotorii pod Białymstokiem, a jego powierzchnia to 2000 mkw. W budynku zastosowano szereg różnorodnych rozwiązań ekologicznych. Terminal wyposażony jest m.in. w kolektory słoneczne i lampy LED-owe, które pozwalają ograniczyć emisję CO2 o ponad 30 ton rocznie. Inne wdrożone rozwiązania pozwalają na zmniejszenie zużycia wody i odzysk ciepła. Dodatkowo, w celu ochrony akustycznej terenu, wokół terminalu utworzono trzypiętrowy układ zieleni w pasie o szerokości 3 metrów - składający się z zieleni niskiej, krzewów i drzew.

- W DB Schenker Logistics dbałość o otoczenie to nieodłączny element strategii biznesowej. Decyzje o znaczeniu strategicznym dla firmy są podejmowane z uwzględnieniem wpływu na środowisko naturalne i społeczne. Już sam proces certyfikacji pozwolił nam zidentyfikować obszary, w których nasze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju mogą być jeszcze bardziej efektywne niż dotychczas - komentuje Agata Leliwa-Pilecka, Szef Działu Inwestycji, Zakupów Centralnych i Spraw Korporacyjnych w DB Schenker Logistics

Firma zadbała o pracowników oddziału w Białymstoku. Zorganizowała warsztaty ergonomiczne, które pomogły dostosować meble biurowe do ich indywidualnych preferencji i cech. Ponadto, obiekt wyposażono w stojaki na rowery oraz zaplecze dla rowerzystów, czyli szafki na odzież oraz prysznice.

- W trakcie certyfikacji terminalu wprowadziliśmy ekologiczne procedury, które promowały wykorzystywanie przy jego powstawaniu materiałów regionalnych, sprowadzanych z najbliższej okolicy. Zoptymalizowaliśmy także przepływy wody w kranach i prysznicach - komentuje Andrzej Gutowski z Działu Certyfikacji Zielonych Budynków w Colliers International.


4trucks.pl / SCHENKER

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL