Nowelizacja ustawy dotyczącej bezpieczeństwa na drogach

Nowelizacja ustawy dotyczącej bezpieczeństwa na drogach

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące.

To jedna z propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która znalazła się w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy będzie przedłużony do 6 miesięcy.

W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.Na ten sam okres uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (o dwie osoby więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym).

Wyżej wymienione propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które znalazły się w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw są realizacją postulatów Policji.

Projekt nowelizacji był wspólnym przedsięwzięciem trzech resortów. Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez MSW w dokumencie znalazły się propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - m.in. wprowadzenia do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd (w obecnie obowiązującym stanie prawnym prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest wykroczeniem), dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, dotkliwych kar finansowych dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. "alcolock" dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Teraz ustawa trafi do Senatu.


4trucks.pl / Policja.pl

Przeczytaj też:
Kierowca ciężarówki podał nie swoje dane podczas kontroli

Kierowca ciężarówki został zatrzymany do kontroli przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.

Autorskie rozwiązanie

Dane z Alcolocka  na wyświetlaczu MVP Continental

Nowe przepisy dziesiątkują kierowców

Ponad 33 tys. praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym – tak przedstawia się bilans po roku od wprowadzenia nowych przepisów drogowych. Zaostrzone przepisy w prawie o ruchu drogowym

Dnia 18 maja weszły w życie przepisy m.in. zaostrzające kary dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Bezpieczniej na drogach

Policjanci podsumowali dane statystyczne wakacyjnych wypadków drogowych. Niewłaściwy przewóz osób

Brzescy policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy samochodu dostawczego. Samochodem zarejestrowanym na 3 osoby jechało aż 12. Autostrada - o tym zapominają kierowcy

Jak dojechać najszybciej z jednego miasta do drugiego? Odpowiedź jest banalnie prosta - autostradą. Ale czy szybciej oznacza także bezpieczniej? Za przekroczenie prędkości zabiorą prawo jazdy?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce ostrzej karać kierowców łamiących przepisy drogowe. Według projektu MSW za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h kierowca mógłby stracić prawo jazdy. Światła przeciwmgłowe - jak używać?

Przepisy polskiego prawa ściśle regulują użycie świateł przeciwmgłowych w trakcie jazdy. Kiedy można je włączyć, a kiedy nie? Jakie są konsekwencje niewłaściwego użycia tych świateł?

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL