Bosch finalizuje przejęcie spółki ZF Lenksysteme

Bosch finalizuje przejęcie spółki ZF Lenksysteme

Dnia 30 stycznia 2015 Grupa Bosch sfinalizowała przejęcie 50-procentowego pakietu udziałów w spółce joint venture ZF Lenksysteme GmbH (ZFLS), należących dotychczas do ZF Friedrichshafen AG.

Zgodę na transakcję wydały odpowiednie urzędy antymonopolowe. Tym samym Bosch stanie się właścicielem dotychczasowej spółki joint venture, w której obydwie firmy miały po 50% udziałów. Spółka zostanie włączona w struktury Grupy Bosch jako odrębna dywizja i zmieni nazwę na Robert Bosch Automotive Steering GmbH.

Spółka ZFLS, zatrudniająca ponad 13 000 pracowników w ośmiu krajach, zajmuje się rozwojem, produkcją i sprzedażą układów kierowniczych do samochodów osobowych i użytkowych na całym świecie. W 2013 roku obroty spółki wyniosły ok. 4,1 mld EUR. Przedsiębiorstwo posiada 20 zakładów w najważniejszych dla rynku motoryzacyjnego regionach świata: w Europie, USA, Chinach, Indiach, Brazylii oraz w Malezji.

Spółka ZFLS już dziś osiąga blisko 60% swoich obrotów ze sprzedaży nowoczesnych i oszczędnych elektrycznych układów kierowniczych. Przyczyną sukcesu efektywnych układów kierowniczych jest potencjał oszczędności paliwa: samochód osobowy jest w stanie zaoszczędzić do 0,8 litra paliwa na 100 kilometrów. Ponadto elektryczny układ kierowniczy jest w samochodzie osobowym ważnym komponentem wielu układów wspomagających oraz podstawową technologią umożliwiającą wdrożenie koncepcji zautomatyzowanej jazdy. Elektryczne układy kierownicze są wykorzystywane na przykład w funkcjach automatycznego omijania przeszkód, asystenta pasa ruchu oraz w systemie Start-Stop, kiedy wyłączany jest silnik spalinowy. Spółka ZFLS oferuje odpowiednio zmodyfikowane układy kierownicze także dla rynku samochodów elektrycznych.

Elektryczne układy kierownicze są coraz powszechniej stosowane także w segmencie samochodów użytkowych. Podczas targów samochodów użytkowych IAA 2014 w Hanowerze spółka ZFLS zaprezentowała innowacyjny układ kierowniczy Servotwin, który wyznacza początek ery elektryfikacji układów kierowniczych w samochodów użytkowych. Układ ten umożliwi stosowanie układów wspomagających także w segmencie samochodów użytkowych.

Klienci Grupy Bosch skorzystają na rozszerzeniu oferty produktów o układy kierownicze. Głównym obszarem prowadzonych przez spółkę działań badawczo-rozwojowych jest integracja komponentów w kompleksowe systemy sterowane elektronicznie. Spółka opracowała m.in. gotowe do produkcji seryjnej rozwiązanie, które umożliwia manewrowanie zespołem pojazdów, składającym się z samochodu osobowego i przyczepy, przy użyciu smartfona. Dzięki opracowaniu hydrauliczno-elektrycznego układu sterowniczego Servotwin rozwiązanie to będzie można stosować także w samochodach ciężarowych o ładowności powyżej 40 ton. Prototyp rozwiązania został zaprezentowany na targach IAA 2014.

Kompaktowy, niedrogi elektryczny układ kierowniczy do samochodów osobowych, zaprojektowany przez lokalny zespół i przeznaczony na rynki azjatyckie pokazuje, że przedsiębiorstwo oferuje nie tylko rozwiązania dla samochodów klasy premium. Z zalet wydajnych produktów ZFLS korzystają także klienci posiadający samochody klasy kompakt.

Co dziesiąty pracownik ZFLS, a więc w sumie ok. 1 400 osób, jest zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych. Nakłady spółki na badania i rozwój wyniosły w 2013 roku ok. 238 mln EUR. Od czasu utworzenia spółka ZFLS zgłosiła ok. 750 patentów.


4trucks.pl / BOSCH

Przeczytaj też:
VW Crafter o numerze 500 000 W zakładzie we Wrześni produkowane są modele dwóch marek: Volkswagen Crafter i MAN TGE, w tym również ich wersje elektryczne eCrafter i eTGE.
Stellantis uruchomi III zmianę w fabryce samochodów dostawczych w Gliwicach Zakład produkuje modele Peugeot Boxer, Citroën Jumper i Opel/Vauxhall Movano w wersji furgon, a także bazy pod zabudowy kamperów.
Samochody na wynajem - koszty Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu? Czym charakteryzuje się ta forma finansowania i dlaczego stanowi realną konkurencję dla leasingu, czy zakupu auta za gotówkę? Posiadanie fabrycznie nowego samochodu to marzenie niejednego z kierowców. Z wynajmem długoterminowym to marzenie można spełnić prosto i bezpiecznie, sprawdźmy jak.
X-Bus - najmniejszy elektryczny kamper Rok po premierze lekkiego elektrycznego pojazdu użytkowego żegna się silniki piast kół. Planowany system wymiany baterii również nie został jeszcze wdrożony w pierwszej serii.
Pierwszy elektryczny Volkswagen Transporter obchodzi jubileusz Pięćdziesiąt lat temu, 20 kwietnia 1972 roku, na Targach Przemysłowych w Hanowerze zaprezentowano pierwszy samochód elektryczny Volkswagena oparty na dostawczym modelu T2.
Poznań Motor Show 2022 - będzie bardziej elektromobilnie To już w ten weekend 7-10 kwietnia br. odbędzie się prawdziwe święto dla fanów motoryzacji. Poznań Motor Show to najbardziej prestiżowe targi motoryzacyjne w Europie ŚrodkowoWschodniej. Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 wydarzenie powraca do kalendarza.
Volkswagen Financial Services przekazał 20 samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych Pojazdy trafiły do jednostek OSP czynnie zaangażowanych w pomoc uchodźcom.
Tych marek samochodów Rosjanie długo nie zobaczą Prawie wszystkie zagraniczne samochody wkrótce znikną z rosyjskich salonów sprzedaży.
Volkswagen Multivan w nowych wersjach lakierów Nowy Volkswagen Multivan - dostępny w czterech wersjach: Multivan, Life, Style i Energetic – może być polakierowany w jednym z szerokiej palety lakierów podstawowych, metalizowanych, czy perłowych.