GEFCO Polska Firmą Przyjazną Klientowi

GEFCO Polska Firmą Przyjazną Klientowi

W dniu 26 stycznia 2015 roku, podczas uroczystej Gali zorganizowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie GEFCO Polska otrzymało certyfikat "Firma Przyjazna Klientowi".

W sierpniu i we wrześniu 2014 r. Operator zlecił niezależne badanie satysfakcji swoich Klientów Fundacji Obserwatorium Zarządzania. Badanie zostało zrealizowane techniką CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na reprezentatywnej próbie, we wszystkich segmentach tj. Major, Global i National. Ogólny indeks zadowolenia Klientów osiągnął wysoki poziom 89%.

GEFCO w kontaktach z klientami
Badanie zrealizowane przez Obserwatorium Zarządzania miało na celu ocenę GEFCO w pięciu podstawowych obszarach relacji Firmy z jej klientami: ocenę współpracy, łatwości kontaktu, prawdopodobieństwa rekomendacji, ogólnego zadowolenia klientów oraz ocenę na tle innych firm z branży transportowo-logistycznej. We wszystkich badanych obszarach operator uzyskał pozytywne oceny osiągając tym samym wysoki ogólny indeks zadowolenia Klientów na poziomie 89%.

Klienci GEFCO najlepiej oceniali poziom obsługi operacyjnej i handlowej, jasny sposób komunikacji, kierowanie się dobrem klienta, czytelny i zrozumiały charakter oferty oraz jej zawartość merytoryczną dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb.

Na uwagę zasługuje także osiągnięty poziom współczynnika prawdopodobieństwa rekomendacji GEFCO, który wyniósł 1,4. Taki wynik oznacza, że Klienci czterokrotnie częściej przyjmują postawę pozytywną niż negatywną, co bardzo korzystnie odbija się na wizerunku firmy. Najsilniejsze strony GEFCO wpływające na jej rekomendacje to w oczach klientów bezproblemowa współpraca oraz szybkość, sprawność i terminowość załatwianych spraw.

GEFCO na tle innych firm z branży transportowo-logistycznej
GEFCO na tle innych firm z branży transportowo-logistycznej wypada również bardzo dobrze. Należy wyraźnie podkreślić, że obsługa klienta, a także doświadczenie i profesjonalizm pracowników, to zdecydowane zalety wyróżniające GEFCO spośród konkurencji - pozytywna ocena przyznana przez blisko 80% respondentów. Kolejnymi wyróżniającymi cechami (według oceny 70% badanych) okazały się: potencjał niezbędny do wykonania usługi, kompleksowość usług oraz cena.

Podsumowanie
- Tak pozytywne wyniki badania satysfakcji klientów GEFCO są najlepszym dowodem na skuteczność obranej przez nas strategii biznesowej i potwierdzeniem najwyższej jakości świadczonych usług. Przede wszystkim jednak to szczególne wyróżnienie jest nagrodą od naszych Klientów za wysoką jakość współpracy oraz doskonałą motywacją do dalszych starań i pracy nad obszarami wymagającymi poprawy. Tym bardziej cieszę się, że wśród głównych zalet Klienci wskazywali jakość obsługi operacyjnej, bezproblemową współpracę, szybkość i sprawność kontaktu oraz kompleksowość i dopasowanie naszej oferty, ponieważ to cechy decydujące od lat o jakości naszych usług i wyróżniające nas na rynku - komentuje wyniki badania Olivier Large, dyrektor generalny GEFCO Polska.

"Firma Przyjazna Klientowi" - niezależny program badawczo-certyfikacyjny
"Firma Przyjazna Klientowi" to prestiżowy program badawczo-certyfikacyjny, którego celem jest ocena satysfakcji Klientów i prawdopodobieństwo rekomendacji Firmy. Istnieje na rynku polskim już ponad 10 lat, a jego organizatorem jest Fundacja Obserwatorium Zarządzania. Partnerami ostatniej edycji badania byli między innymi Ministerstwo Gospodarki, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Newsweek, Forbes. Godło "Firma Przyjazna Klientowi" jest przyznawane Laureatom na okres 12 m-cy, na podstawie wyników niezależnych badań.


4trucks.pl / Grupa GEFCO

Przeczytaj też:
Adaptacje wnętrz samochodów dostawczych również na miejscu u klienta

GEFCO- adaptacje pojazdów gotowych szyte na miarę.

 

GEFCO obsłuży wszystkie fabryki Scania

GEFCO - firma logistyczna o zasięgu globalnym - rozszerza współpracę z producentem samochodów ciężarowych i autobusów Scania.

GEFCO obchodzi trzydziestolecie swojej działalności w Hiszpanii

Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej ostatnich lat, firma nie tylko wykazała się dużą konkurencyjnością, ale także zdołała utrzymać swoją czołową pozycję jednego z trzech największych graczy w sektorze logistycznym. GEFCO z nową platformą logistyczną w Łodzi

GEFCO Polska, filia międzynarodowej Grupy GEFCO, lidera w logistyce dla przemysłu i motoryzacji poszerza swoją sieć dystrybucyjną o platformę logistyczną w Łodzi. Nowy dyrektor sprzedaży w DSV Road

W połowie lutego do zespołu DSV Road dołączył Sebastian Plesiński. GEFCO wkracza na rynek algierski

Grupa GEFCO, europejski lider w logistyce motoryzacyjnej i przemysłowej, rozbudowuje swoją sieć w Afryce Północnej i zakłada oddział w Algierii. GEFCO oficjalnym przewoźnikiem legendarnych motocykli podczas wyścigu 24H du Mans Moto

Po raz kolejny w tym roku Grupa GEFCO wykorzystała swoją ekspertyzę w zakresie transportu dedykowanego pojazdów specjalnych. Nowy terminal przeładunkowy GEFCO we Frankfurcie

Grupa GEFCO, specjalizująca się w kompleksowych przewozach międzykontynentalnych inwestuje w nowy terminal przeładunkowy zlokalizowany na lotnisku we Frankfurcie, w Niemczech rozwijając tym samym swoją sieć transportu międzynarodowego obejmującą 80 centrów logistycznych na całym świecie. GEFCO Polska rozwija swoją sieć FVL dzięki nowemu centrum w Bieruniu

GEFCO Polska rozbudowuje sieć logistyki pojazdów gotowych (FVL) dzięki nowo otwartemu centrum samochodowemu w Bieruniu, w województwie śląskim.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL