Przygotuj flotę na zimę

Przygotuj flotę na zimę

Choć zima nie ma większego wpływu na przebieg procesów transportu wewnętrznego, może znacząco utrudnić funkcjonowanie sprzętu oraz operatorów obsługujących rampy i zewnętrzne place manewrowe.

Jak zapobiegać niekorzystnemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych?

Średnie temperatury w 2014 roku należały do najwyższych w historii dotychczasowych pomiarów meteorologicznych w Polsce. I choć synoptycy przewidują, że styczeń 2015 nie będzie różnił się znacząco od ostatniego, warto przygotować flotę wózków na mrozy, których przyjście prognozowane jest na statystycznie najchłodniejszy miesiąc - luty. Najniebezpieczniejszymi z punktu widzenia procesów logistycznych zjawiskami atmosferycznymi są: oblodzenie nawierzchni, zalegający śnieg i ograniczenie widoczności spowodowane intensywnymi opadami. Jakie możliwości przeciwdziałania ich negatywnym skutkom mają osoby zarządzające flotą wózków widłowych?

Operatorzy i białe szaleństwo
Z punktu widzenia manewrów prowadzonych na placach zewnętrznych, opady atmosferyczne mogą wpłynąć na bezpieczeństwo w kilku obszarach. Jedną z definicyjnych cech śnieżyc i zamieci jest ograniczenie widoczności. W większości przypadków wystarczającym środkiem zaradczym będzie dodatkowe oświetlenie wózka. - Sezonowe działania zwiększające poziom bezpieczeństwa zakładają możliwość zainstalowania dodatkowych lamp na pojazdach pracujących w trudnych warunkach atmosferycznych. Oświetlenie dobieramy odpowiednio do modelu wózka i specyficznych czynników, w których ma pracować - mówi Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska. - Wyposażeniem dodatkowym znajdującym zastosowanie przy wykonywaniu zadań w otoczeniu o ograniczonej widoczności są światła ostrzegawcze oraz dodatkowe szperacze. Pierwsze zapewniają zwiększoną zauważalność wózka, przyczyniając się do ograniczenia ryzyka kolizji. Drugie gwarantują dobre oświetlenie ładunku i ułatwiają jego podnoszenie - dodaje ekspert.

Manewry na niepewnym gruncie
Kolejnym zagrożeniem związanym z opadami śniegu jest tworzenie się zasp i zalegającej na nawierzchni pokrywy pogarszającej warunki jezdne. Tanim i skutecznym rozwiązaniem problemu jest wyposażenie wózków w szuflę mechaniczną bądź pług do odśnieżania. - Odpowiednio przygotowane maszyny transportowe z powodzeniem radzą sobie z oblodzeniem i zalegającym na placu manewrowym śniegiem - mówi Tobiasz Jakubczak. - Ciekawym przykładem zimowego wyposażenia jest montowany w miejsce wideł pług, zintegrowany z pojemnikiem na sól. Akcesorium to pozwala na mechanicznie usuwanie zasp, zapobiegając jednocześnie ich ponownemu powstawaniu - dodaje specjalista ds. produktu STILL Polska. Nawet jeśli na zewnątrz magazynu wykonywana jest niewielka część procesów logistycznych danego przedsiębiorstwa, warto zaopatrzyć się w ręczny rozrzutnik piasku i soli. Według badań, 10-procentowy roztwór chlorku sodu obniża temperaturę krzepnięcia wody do około -9 stopni Celsjusza. Oznacza to, że posypując rampy solą, możemy w wielu sytuacjach zapobiec ich oblodzeniu.

Zmarznięty operator nie jest sobą
Warunki zewnętrzne mogą negatywnie wpływać na stan psychofizyczny operatora, co również postrzegane jest jako potencjalne źródło niebezpiecznych sytuacji. Według badań Uniwersytetu w Clemson, Ministerstwa Transportu USA oraz centrum naukowo-technologicznego wsparcia Armii Stanów Zjednoczonych, przebywanie w temperaturze poniżej 18oC pogarsza zdolności percepcyjne i umiejętność skupienia uwagi. Wychłodzenie organizmu pracownika może więc nie tylko powodować problemy zdrowotne, ale również zwiększać częstotliwość wypadków.

Warto więc zadbać o wyposażenie floty w wózki z ogrzewaną kabiną i fotelem. Co istotne, w wielu przypadkach możliwe jest zainstalowanie dodatkowego systemu w już funkcjonujących w przedsiębiorstwie pojazdach. Ryzyko kolizji pozwolą zniwelować również bardziej odporne na ludzkie błędy wózki o większej przyczepności. Charakteryzują się one napędem na przednie koła, wahliwie zawieszoną osią i zautomatyzowanymi systemami wspomagania układu kierowniczego.


4trucks.pl / STILL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL