Centrum logistyczne Zakroczym

Centrum logistyczne Zakroczym

Celem Ils, spółki zależnej Inter Cars SA, jest stworzenie nowoczesnego centrum logistycznego, opartego na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, które ma wyraźnie zwiększyć wydajność przepływu towarów.

Zakroczym ma przejąć główny ciężar obsługi klientów. Obiekt będzie posiadał łącznie 40 000 m² powierzchni magazynowej. Przyjęcia i wydania towaru będą realizowane za pomocą około 40 bram rozładunkowych. Magazyn będzie realizował podstawowe zadania logistyczne firmy ILS, takich jak przyjęcie towarów od dostawców, realizacja zamówień i wydań towarów dla klientów, obsługa zwrotów towaru, obsługa przeładunków "Cross-docking" oraz usługi konfekcjonowania towaru. Główny magazyn to kompletna 4 poziomowa zabudowa regałowa, 17 000 miejsc paletowych i 18 000 miejsc półkowych oraz system taśmociągów o łącznej długości ok. 11 km, który połączy się dodatkowo z dwoma sorterami.

CROSSBELT SORTER
To sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji. Towary są układane na szerokich czterokątnych taśmach, które poruszają się w ustalonej trajektorii. W przewidzianym miejscu taśma kieruje znajdujący się na niej towar w prawo lub w lewo. Operacja skierowania towaru do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Sorter posiadać będzie 720 zrzutów, czyli indywidualnych destynacji. Towary będą wprowadzanie manualnie na sorter po zeskanowaniu. Prędkość sortera to 1,5m/s. Za pomocą tej technologii będziemy mieli możliwość sortowania ok. 20 000 sztuk towaru na godzinę. Przy działalności magazynu w trybie 24 h daje to maksymalną wydajność na poziomie 480 000 sztuk na dobę. Biorąc pod uwagę, iż głównym asortymentem obsługiwanym przez ILS są części samochodowe, ogromnym wyzwaniem jest realizacja unikalnej technologii podawania towarów na sorter i ich wyrzutu do odpowiednio zaprojektowanych zrzutów. Jednoczesny zrzut towarów ciężkich (tarcz hamulcowych) i lekkich (żarówek) wymaga dynamicznego regulowania prędkości zrzutów wykonywanych z taśm, kąta ich wpadania do zrzutów oraz precyzyjnego ich wyhamowania, tak by towary nie zostały uszkodzone.

SORTER ŚLIZGOWY
To urządzenie zapewnia wysoką wydajność oraz dokładność sortowania wielu rodzajów produktów. Jest to poziomy, wysokowydajny system sortujący, którego przenośnik wykonany jest z tłoczonych profili aluminiowych. Konstrukcja przenośnika stanowi zamkniętą powierzchnię, więc żaden obiekt nie może spaść lub utknąć. Elementy ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili nośnych przenośnika, zmieniając delikatnie kierunek transportowanych produktów, w stronę pochylni prowadzącej do punktu odbioru. Liczba zastosowanych elementów ślizgowych zależy od długości sortowanych produktów. System umożliwia sortowanie na jedną lub na obie strony linii. Aby wszystko mogło ze sobą optymalnie współpracować, ILS przewiduje skorzystanie z nowoczesnych optymalizatorów ruchów magazynowych proponowanych przez światowych dostawców systemów WMS. Ważną rzeczą jest posiadanie partnera z dużym doświadczeniem w zakresie integracji wysoko zaawansowanej automatyki magazynowej. Zastosowanie wszystkich powyższych rozwiązań w jednym zintegrowanym magazynie części zamiennych będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce i Europie.

- Nasze Centrum Logistyczne w Czosnowie zostało wybudowane i oddane do eksploatacji w 2000 roku. Czas pokazał, że rozwiązania, które zostały tam zastosowane, to rozwiązania z XX wieku. Upłynęło już 14 lat i pora na rozwiązanie odpowiednie dla XXI wieku. Stąd pomysł budowy Centrum Logistycznego w Zakroczymiu. Plany magazynu w Czosnowie były przygotowane dla firmy mającej roczny obrót 200 mln zł. W przyszłym roku zbliżymy się do 4 mld obrotu. To oznacza, że musimy mieć magazyny, które są w stanie obsłużyć 20-krotnie większą masę towarową. Dodając do tego taki asortyment jak opony, akumulatory, wyposażenie warsztatów czy części do samochodów ciężarowych, potrzebujemy zupełnie innych rozwiązań logistycznych niż do tej pory. Centrum Logistyczne w Zakroczymiu będzie najnowocześniejszym magazynem zajmującym się dystrybucją części zamiennych w Europie. Wykorzystamy w nim metody stosowane do tej pory tylko przez amerykańskie firmy, dodajmy do tego, że z bardzo dobrym skutkiem. Jako pierwsza firma z naszej branży w Europie zastosujemy tego typu sortery. To będzie olbrzymia zmiana. Do tej pory byliśmy szybcy w przygotowaniu zamówień, ale przy użyciu nowej technologii będziemy jeszcze szybsi. Co równie ważne, będziemy mogli do minimum wyeliminować pomyłki, które jeszcze się zdarzają. Budynek będzie gotowy w połowie przyszłego roku, na przełomie lipca i sierpnia 2015. Przez kolejne 7-8 miesięcy będzie trwało wdrażanie nowego taśmociągu. Ostatecznie centrum zacznie funkcjonować od lata 2016 roku. - powiedział Krzysztof Oleksowicz, Założyciel i członek Zarządu Inter Cars SA.


4trucks.pl / Inter Cars SA

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje