Najbardziej agresywni kierowcy świata

Najbardziej agresywni kierowcy świata

Kierowcy Zjednoczonego Królestwa, Francji i Czech doświadczają najwięcej agresywnych zachowań na drodze.

7 na 10 kierowców doświadczyło tam wrogich gestów a przynajmniej co drugi spotkał się z przekleństwami i blokowaniem drogi. Polski nie ma w pierwszej dziesiątce!

Agresywna jazda
Badanie kierowców przeprowadził TNS na zlecenie LeasePlan, lidera branży zarządzania flotą. W ankiecie online udział wzięło ponad 3 tysiące kierowców flotowych z 20 krajów. Jednym z badanych aspektów było agresywne zachowanie na drodze. Okazuje się, że z agresją najczęściej spotykają się kierowcy z Wielkiej Brytanii a najrzadziej kierowcy z Turcji. Polscy kierowcy znaleźli się dopiero na 18 miejscu zestawienia.

W TOP10 najbardziej agresywnych kierowców znalazły się jeszcze takie kraje jak Niemcy, Indie, Belgia, Włochy, Stany Zjednoczone, Australia i Luksemburg.

Irytujące zachowania
Kierowcy samochodów firmowych zostali zapytani też o inne aspekty dotyczące bezpiecznej jazdy. Według respondentów najbardziej irytującymi zachowaniami na drodze jest nie zachowywanie przez innych użytkowników drogi bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu (24%), zbyt powolna jazda (20%) i zajeżdżanie drogi (17%). Polscy kierowcy najbardziej irytują się, gdy ktoś zajeżdża im drogę (32%!).

Bezpieczeństwo na drodze
Połowa ankietowanych kierowców leasingowych, którzy wzięli udział w globalnych badaniach LeasePlan MobilityMonitor przyznała, że firmy dla których pracują skupiają się na bezpieczeństwie kierowców. - Pomagamy fleet mangerom promować bezpieczne zachowania na drodze wśród kierowców. W tym roku w Polsce uruchomiliśmy program "Safe Plan", który angażuje użytkowników i pomaga zrozumieć, że zmiana zachowań podczas jazdy pojazdem jest niezbędna dla bezpieczeństwa. Chcemy też pokazać przedsiębiorcom, że dzięki bezpiecznej jeździe mogą minimalizować koszty utrzymania floty, zmniejszając ilość szkód komunikacyjnych, a co za tym idzie zyskując korzystniejsze warunki ubezpieczenia floty. Idąc dalej, jeżdżąc bezpiecznie jeździmy również bardziej ekonomicznie, dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa. - mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management Polska.

Prawie jedna trzecia respondentów (30%) zadeklarowała, że mogą oni uczestniczyć w kursach i warsztatach bezpiecznej jazdy. Prawie taka sama liczba kierowców (29%) otrzymuje regularnie od swoich pracodawców wskazówki dotyczące odpowiedniego zachowania na drodze.

4trucks.pl / LeasePlan Fleet Management

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL