Bestseller Mercedes-Benz Tourismo świętuje urodziny

Bestseller Mercedes-Benz Tourismo świętuje urodziny

Najbardziej popularny autobus turystyczny współczesnej Europy świętuje urodziny: Mercedes-Benz Tourismo zadebiutował w 1994 r.

Jego bilans sukcesów jest wręcz imponujący: W ciągu 20 lat z jak dotąd dwóch generacji pojazdu taśmy zjechało ponad 21 000 autobusów. Dostępny początkowo jako pojazd wysokopokładowy tylko w jednym wariancie długości Tourismo obecnej generacji to już wielka rodzina autobusów pokrywająca szeroki segment rynku. Nie zmienił się jednak przepis na sukces, którym są ekonomiczność i funkcjonalność.

Tourismo: Pierwszy autobus z gwiazdą, który otrzymał imię
Autokar pod nazwą Mercedes-Benz O 350 Tourismo świętuje swoją premierę jesienią roku 1994. Jest to pierwszy autobus z gwiazdą, który otrzymał imię. Mercedes-Benz jasno określa pozycję swojego produktu: Luksusowy autobus wysokopokładowy O 404 spełnia najwyższe jak na ówczesne czasy standardy techniki i wyposażenia, zaś nowy O 350 Tourismo z fabryki autobusów w Turcji plasuje się w klasie biznesowej. Jest przede wszystkim ekonomiczny lecz jednocześnie komfortowy i solidnie wykończony.

Pod nowocześnie zaprojektowaną karoserią wyróżniającą się charakterystycznym, ukośnym słupkiem C i poprowadzonym na całym obwodzie przetłoczeniem ponad nadkolami kryje się technika z najwyższej półki: zaczerpnięte z O 404 doskonałe podwozie z mistrzowsko dopracowanym wielowahaczowym zawieszeniem przedniej osi i hamulcami tarczowymi na wszystkich kołach oraz nowoczesny kokpit.

O 350 Tourismo zrywa z konwencjami świata autobusów, gdyż dwuosiowy wysokopokładowy RHD zjawia się na starcie już w znacznym stopniu wykończony, tylko w jednym, 12-metrowym wariancie długości i z kompletnym wyposażeniem.

Tym samym uwzględnia dokładnie realia swoich czasów: Przewoźnicy autobusowi składają w tych latach coraz częściej krótkoterminowe zamówienia w zależności od aktualnego portfela zamówień. Zgodny z duchem czasu jest także napęd obejmujący legendarny silnik V8 diesel z turbodoładowaniem o pojemności skokowej 14,6 l i mocy 280 kW (381 KM), sześciopozycyjną manualną skrzynię biegów, która później, w połączeniu z silnikami Euro III, zastąpiona została skrzynią z elektropneumatycznym systemem przełączania biegów (ESP).

Wciąż udoskonalany, 10 000 jednostek wysokopokładowych w ciągu dziesięciu lat O 350 Tourismo szybko staje się bestsellerem. Cztery lata po starcie, w roku 1998, otrzymuje wsparcie w postaci super wysokopokładowego SHD (Super High Decker). Model ten był już wcześniej oferowany w Turcji. W 1999 roku dokonano gruntownej modyfikacji Tourismo: Charakterystyczny słupek C od strony drzwi zostaje przedłużony do przodu, pojawiają się nowe reflektory i nowa ściana tylna. Jednocześnie Mercedes-Benz podnosi standard wyposażenia wnętrza. Numer konstrukcyjny znika z nazwy modelu i autobus nazywa się od tej pory Mercedes-Benz Tourismo.

Dziesięć lat po premierze modelu pojawia się ekskluzywnie wyposażona seria specjalna "Edition 10 000" będąca ukoronowaniem wielkiego jubileuszu Tourismo. Biorąc pod uwagę wielkość rocznej produkcji -wynoszącej średnio 1000 egzemplarzy Tourismo można śmiało nazwać -najbardziej popularnym autobusem turystycznym Europy tamtego okresu. Projektanci nieustannie dbają jednak o to, by zapewnić świeżość swojemu autobusowi: Efektem ich starań jest zastosowanie w przedziale bagażowym aluminiowej podłogi typu sandwich, aluminiowych zbiorników powietrza i innych zmian, które powodują zmniejszenie masy własnej pojazdu o pół tony.

Druga generacja Tourismo 2006 z nową koncepcją
Jesienią 2006 roku, po ponad 12 000 wyprodukowanych egzemplarzach Mercedes-Benz Tourismo do ponad 50 krajów świata, na autokarowym niebie wschodzi kolejna gwiazda o imieniu Tourismo. A dokładnie rzecz biorąc, są to cztery gwiazdy, teraz bowiem Tourismo RHD jako autobus wysokopokładowy występuje w trzech wariantach długości od 12, m do 14 m oraz w wersji dwuosiowej i po raz pierwszy także trzyosiowej. Nadwozie nie ma żadnych zbędnych ozdobników i stanowi gładko wykończoną bryłę. Stylistyka ściany przedniej i tylnej pozostaje wierna kształtom typowym dla marki Mercedes-Benz. O ukośnym słupku poprzednika subtelnie przypomina charakterystyczna linia z boku stanowiąca element łączący lusterko boczne z dachem.

Wyposażenie nabiera teraz bardziej indywidualnych cech, a tym samym nowy Tourismo lepiej dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników i krajowych uwarunkowań. Pasażerowie zyskują ¬ogrzewanie konwektorowe na ciepłą wodę a kierowca nowy kokpit zapewniający dużą swobodę ruchów oraz joystick zmiany biegów. Istotnym elementem wyposażenia związanego z bezpieczeństwem jest elektroniczny system stabilizacji (ESP) oraz szerokość pojazdu na 2,55 m.

Cechą typową dla zespołu napędowego jest sześciocylindrowy silnik rzędowy o mocy 260 kW (354 PS), 300 kW (408 KM) a w pojazdach trzyosiowych 315 kW (428 KM) oraz sześciostopniowa manualna skrzynia biegów. Dzięki zastosowaniu technologii BlueTec nowy Tourismo spełnia normę emisji spalin Euro IV. Wersje z kierownicą po prawej stronie oraz zautomatyzowane i w pełni automatyczne skrzynie biegów otwierają przed Tourismo nowe obszary zbytu. Lakierowanie metodą kataforezy zanurzeniowej przeprowadzane w fabryce autobusów Hosdere w Stambule zapewnia zoptymalizowaną ochronę przed korozją.

Trzy lata później Mercedes-Benz rozszerza swój program o Tourismo RH. Nowy model to autobus wysokopodłogowy, który doskonale sprawdza się w segmencie ekskluzywnych przewozów międzymiastowych jak i w transporcie własnym a także na wycieczkach i krótkich trasach. Ów dwuosiowiec dostępny jest w dwóch długościach: 12,1 m i 13,0 m. Od tego momentu wszystkie modele Tourismo mogą być wyposażane na życzenie w pełni zautomatyzowane ośmiostopniowe przekładnie Mercedes GO 240-8 PowerShift.

Druga generacja: Rekordy i jubileusze
Także i nowy Tourismo staje się szybko hitem sprzedaży. W roku 2008 jego roczna produkcja przekroczyła barierę 1000 sztuk i wyniosła po raz pierwszy 1273 jednostek w jeden rok. W lutym 2012 r. Mercedes-Benz wydał 5 000. egzemplarz drugiej generacji Tourismo, a tym samym łączna liczba pojazdów Tourismo na drogach osiągnęła poziom 17.500 sztuk.

Liberalizacja transportu dalekobieżnego, która rozpoczęła się w Niemczech od roku 2013 roku, okazała się bardzo korzystna dla ekonomicznego Tourismo, przynosząc w efekcie zwiększenie sprzedaży bestsellera i ustanowienie nowego rekordu wszechczasów -1530 pojazdów! W ten sposób całkowita sprzedaż Tourismo od 1994 r. osiągnęła poziom 20 000 jednostek.

Gotowy na przyszłość: Euro VI, nowe systemy bezpieczeństwa, rozszerzony program
Również w 2013 roku Tourismo przygotowuje się na wyzwania przyszłości. Do autokarów wprowadzone zostają nowe sześciocylindrowe silniki rzędowe o pojemności skokowej 10,7 l i poziomach mocy 265 kW (360 KM) do 315 kW (428 KM) spełniające limity emisji Euro VI. Nowe jednostki są jednakowoż czyste, oszczędne i mocne.

W tym samym czasie ofertę rozszerzono o nowego Tourismo K, najkrótszy autobus turystyczny o długości 10,3 m. W zależności od wersji wyposażenia autokar sprawdza się doskonale w przewozach VIP'ów, jako autobus klubowy a ze względu na swoją zwrotność także w przewozach międzymiastowych o wysokim standardzie realizowanych na trudnych trasach. Z tyłu Tourismo K pracuje nowy sześciocylindrowy silnik rzędowy o pojemności skokowej wynoszącej jedynie 7,7 l i mocy 260 kW (354 KM).

W roku jubileuszowym 2014 Mercedes-Benz prezentuje nowe systemy wspomagania i bezpieczeństwa dla Tourismo obejmujące asystenta utrzymania pasa ruchu (SPA, Spurassistent) i asystenta hamowania awaryjnego (AEBS, Advanced Emergency Braking System). W sytuacji zagrożenia kolizją AEBS automatycznie inicjuje pełne hamowanie w przypadku braku odpowiedniej reakcji ze strony kierowcy.

Swoje urodziny bestseller europejskich autobusów będzie obchodził w typowy dla siebie, skromy sposób: Modele będą mieć na sobie naklejki "20 Years Anniversary" (20. urodziny). Za sprawą ponad 21 000 sprzedanych egzemplarzy - w tym około 9400 sztuk z aktualnej generacji - Mercedes-Benz Tourismo pod koniec swego roku jubileuszowego bezapelacyjnie zachowuje palmę pierwszeństwa wśród autobusów turystycznych Europy.

4trucks.pl / EvoBus Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL