Logistyczne podsumowanie 2014 r.

Logistyczne podsumowanie 2014 r.

Koniec roku tradycyjnie skłania do podsumowań i rozliczeń. Czym żyła branża logistyczna przez ostatnie 12 miesięcy? W jakich nastrojach przedstawiciele sektora TSL wejdą w 2015 rok?

Dla przedstawicieli sektora 2014 r. był interesujący choćby ze względu na organizowane w tym czasie targi. W odstępie kilku miesięcy odbyły się CeMAT i TAROPAK. Wręczane podczas nich nagrody, wydarzenia towarzyszące i prezentowane nowości produktowe mogą być podstawą do wnioskowania o trendach dominujących obecnie w TSL. Wpływ na kondycję branży miała również sytuacja gospodarcza i geopolityczna.

Zwycięski marsz auto- i informatyzacji
"Inteligentna logistyka" - hasło przewodnie CeMATu, jednego z najważniejszych wydarzeń logistycznych na świecie, w dużej mierze oddaje kierunek, w którym zdają się zmierzać zaprezentowane w 2014 roku rozwiązania. - Produkty, które w największym stopniu wpisują się w tematykę "inteligentnej logistyki" i "Przemysłu 4.0", wyróżniono podczas targów prestiżową nagrodą IFOY. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się między innymi: zintegrowana z pilotem rękawica dla operatora do obsługi wózka oraz system prostej automatyzacji pracy urządzeń intralogistycznych STILL iGo Easy - relacjonuje Paweł Włuka, kierownik działu marketingu STILL Polska. - Podobny trend można było zauważyć również na TAROPAKu. I tu złote medale przypadły "samojezdnym", "półautomatycznym" i "samonaprawiającym się" rozwiązaniom - dodaje ekspert. Postępującą informatyzację dostrzec można nie tylko na targach, ale również w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstw przemysłowych. Coraz popularniejsze stają się chociażby systemy optymalizacji pracy magazynów, oparte na agregowaniu danych online. Inną kwestią, na której uwagę koncentruje znacząca liczba firm, jest zwiększanie efektywności pracy przez poprawę bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w centrum zainteresowania
Obok przeglądu nagrodzonych rozwiązań, wskazówką co do kierunku rozwoju rodzimego rynku może być tematyka targów i towarzyszących im wydarzeń. Jednym z najbardziej popularnych zagadnień 2014 roku było bezpieczeństwo. Podczas TAROPAKU debiutowało Forum Bezpieczeństwa w Magazynie. Kontynuacja dyskusji dotyczącej działań przedsiębiorstw tym zakresie miała miejsce na konferencji Trans&Log, w całości poświęconej tej tematyce. - Obserwujemy coraz więcej przejawów wzrostu zainteresowania zagadnieniami zapobiegania wypadkom związanym z procesami składowania, dystrybucji i logistyki wewnętrznej. Powstają inicjatywy dążące do wzbudzenia dyskusji o regulacjach prawnych i rozwiązaniach technologicznych pozwalających ograniczyć ryzyko niebezpiecznych zdarzeń w tych obszarach - mówi Tobiasz Jakubczak, prowadzący zajęcia w ramach programu szkoleń operatorów Akademia Bezpieczeństwa STILL. - Efekty tych zmian dostrzegamy również w podejściu naszych partnerów. Ponadobowiązkowe szkolenia z zakresu prawidłowej eksploatacji maszyn intralogistycznych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. - dodaje ekspert.

TSL awangardą optymizmu
Miniony rok w branży TSL był interesujący również z perspektywy rynku pracy. Przez ostatnie 12 miesięcy, sektor gospodarki pozostawał w ścisłej czołówce pod względem intensywności rekrutacji. Według raportów Manpower, pośród pracodawców z grupy Transport/ Logistyka/ Komunikacja, chęć zwiększenia liczebności kadry w kolejnych kwartałach br. deklarowało odpowiednio 20, 22, 15 i 15% respondentów. Choć w ostatnich miesiącach wskaźnik ten zauważalnie spadł, na tle innych branż wciąż prezentował się bardzo korzystnie. Sektor TSL za każdym razem znajdował się w tym zestawieniu w pierwszej dwójce.

Stabilny wzrost z "odrobiną" niepewności
Według doniesień firm transportowych, zachód Europy notuje niezbyt duży, ale stabilny wzrost. Na pogorszenie nastrojów polskich przewoźników ma jednak wpływ sytuacja na wschodzie. Negatywne konsekwencje zawirowań geopolitycznych odczuwają nie tylko firmy wożące towary do naszych sąsiadów, ale również ich dostawcy, dostarczający dotychczas ładunki z całej Polski do regionalnych magazynów w pobliżu granicy. W związku z uwarunkowaniami geopolitycznymi, obie grupy odczuwają spadek wolumenu transportów.

W 2015 branża TSL wchodzi z dużymi nadziejami. Trendy dotyczące rozwoju technologicznego i wzrostu efektywności zapowiadają ciekawe zmiany. Wysokość stóp procentowych zachęca do inwestycji. Hamulcem są związane z regulacjami dotyczącymi eksportu obawy co do struktury popytu na usługi transportowe w najbliższej przyszłości.


4trucks.pl / STILL

Przeczytaj też:
Platforma RIO dla firm transportowych

Podczas 6. edycji targów TransLogistica Poland, które odbędą się w dniach od 6 do 8 listopada 2018 roku w Warszawie, RIO zaprezentuje nowe usługi i nowych partnerów.

Praca w logistyce

Jak zdobyć pierwszą pracę w branży TSL

Miejsce człowieka w Przemyśle

Rozmawiając o koncepcjach takich jak Przemysł 4.0 i Internet of Things, skupiamy się przede wszystkim na innowacyjnych technologiach i systemach automatyzacji. Jak skutecznie zarządzać intralogistyką?

Gęstość składowania jest jednym z parametrów, służących do oceniania wydajności organizacji pracy magazynu. Międzykontynentalna logistyka w branży automotive

Ze względu na funkcjonowanie w ramach rozproszonych zakładów produkcyjnych i montowni, logistyka produkcji w przemyśle samochodowym stawia przed menadżerami wiele wyzwań. Aplikacja OptiTruck do zarządzania flotą

Firma STILL wprowadza na rynek OptiTruck, innowacyjne rozwiązanie do zarządzania flotą. Porozumienie paryskie a branża TSL

Na 22 kwietnia 2016 roku wyznaczono datę podpisania porozumienia, będącego owocem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbyła się w Paryżu w grudniu 2015 r. Rok 2015 w logistyce - usługi, ekologia i wzrosty

Ze względu na sytuację w naszym regionie, 2015 r. był pełen zdarzeń mogących rzutować na stan branży TSL – szczególnie spedycji międzynarodowej. Renault Trucks Adeventure w firmie Usługi Transportowe Radosław Sacharuk

W listopadzie pierwszy T520 Renault Trucks Adventure w bogatym wyposażeniu i z największymi mocami trafił do firmy Usługi Transportowe Radosław Sacharuk z Bielska Białej.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL