Nawet 1,5 mln złotych za brak OC

Nawet 1,5 mln złotych za brak OC

Wraz z nowym rokiem wzrasta wysokość kar za brak OC.

W 2015 roku za jazdę bez ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 14 dni zapłacisz 3,5 tysiąca złotych, czyli dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę! Natomiast w przypadku kiedy jesteś właścicielem ciężarówki czy autobusu kara będzie wynosić 5350 złotych! Jednak konsekwencje pozornej oszczędności bądź zwykłego niedbalstwa, wynikającego z braku OC mogą być bardziej dotkliwe i odczuwalne latami.

W przypadku drobnej stłuczki musisz liczyć się jedynie z pokryciem kosztów naprawy uszkodzonego auta. Jeśli jednak spowodujesz poważniejszy wypadek czekają Ciebie bardziej dotkliwe konsekwencję. W takim przypadku, oprócz odszkodowania za naprawę samochodu, musisz zapłacić także za leczenie poszkodowanych, pokryć koszty ewentualnego zadośćuczynienia za kalectwo lub śmierć albo wypłacać dożywotnią rentę.

- Poszkodowany przez nieubezpieczonego sprawcę nigdy nie zostanie bez pomocy. Odszkodowania za wypadki wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Następnie o zwrot tego odszkodowania UFG występuję zarówno do sprawcy - mówi Adrian Kościuk, Doradca w CUK Ubezpieczenia. - Jeżeli w danym momencie sprawca nie dysponuje odpowiednimi środkami to sprawa kierowana jest do sądu na drodze postępowania cywilnego.

Finansowa odpowiedzialność jest nieunikniona. Niechlubny rekordzista musiał w 2013 roku oddać prawie 1,5 mln złotych. Wypadek miał miejsce we mgle na autostradzie A1, kiedy to nieubezpieczony kierowca samochodu ciężarowego postanowił zawrócić w niedozwolonym miejscu. Doszło do fatalnego w skutkach karambolu, w którym zginęło kilka osób.

Brak OC może zostać nie tylko wykryty w trakcie policyjnej kontroli drogowej. System informatyczny prowadzony przez UFG prócz braku posiadania ubezpieczenia wykrywa także przerwy w ciągłości trwania polisy. Brak opłacenia składki za polisę OC nie powoduje utraty ochrony ubezpieczeniowej, może natomiast skutkować naliczeniem przez towarzystwo kary oraz windykacją zaległości.

- Wielu kierowców traktuje OC jako dodatkowy podatek albo kolejną uciążliwą dla portfela opłatę związaną z użytkowaniem samochodu, nie zadając sobie sprawy z konsekwencji braku polisy - dodaje Kościuk. - Pomimo, że warunki obowiązkowego ubezpieczenia u poszczególnych ubezpieczycieli są takie same, ceny polis OC mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Dlatego aby nie przepłacać, tak ważne jest porównanie wszystkich możliwości ochrony samochodu.


4trucks.pl / CUK Ubezpieczenia

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL