Co system zarządzania flotą mieć powinien?

Co system zarządzania flotą mieć powinien?

Systemy zarządzania flotą nie służą już tylko prostemu kierowaniu pojazdu do celu.

To często kompleksowe rozwiązania zapewniające optymalizację pracy różnych uczestników procesów realizacji zleceń transportowych: dyspozytorów, przewoźników i samych kierowców. Jak proste w obsłudze aplikacje wpływają na komfort, czas i oszczędność "jazdy"?

Oto must have współczesnego oprogramowania do zarządzania flotą:
1. Aplikacja zainstalowana na smartfonie - takie rozwiązanie eliminuje konieczność montowania w pojazdach kosztownych lokalizatorów (na które ewentualnie można zdecydować się w późniejszym terminie).
2. Automatyczna nawigacja - synchronizowanie danych wpisanych do systemu przez dyspozytora z urządzeniem mobilnym kierowcy - np. smartfonem. W ten sposób wyeliminować można konieczność ponownego wpisywania danych teleadresowych do urządzenia nawigującego, co z kolei minimalizuje ryzyko pomyłek i przyspiesza pracę kierowcy.
3. Korzystanie z Map Google - najlepszych jakościowo i najobszerniejszych map dostępnych na urządzenia mobilne. Lokalizują budynki po konkretnych numerach, ukazują natężenie ruchu drogowego oraz zawierają popularne narzędzie - StreetView.
4. Zgłaszanie i dokumentowanie problemów na trasie za pomocą zdjęć i notatek - w przypadku np. braku możliwości dojazdu lub załadunku/rozładunku towaru, zdjęcie i notatka powinny być zapisywane na serwerze jako adnotacja do realizowanego w danym momencie zlecenia.
5. Prosta komunikacja - aplikacja powinna zawierać funkcje przypisywania numerów telefonów do danego zlecenia oraz opcję prostego i intuicyjnego dostępu do odpowiedniego numeru dla kierowcy. Poprawia to szybkość komunikacji, a przede wszystkim - znacząco wpływa na bezpieczeństwo kierowcy.
6. Szybkie generowanie raportów - dziennych i okresowych (dla kierowcy i pojazdu). Raporty powinny zawierać czas pracy kierowcy, przebiegi kilometrowe, analizę stylu jazdy oraz efektywność w ujęciu ilości obsłużonych zleceń.

- Twórcy systemów do zarządzania flotą prześcigają się w pomysłach na usprawnianie swoich produktów. Najważniejsze jest jednak umiejętne dostosowanie platformy do konkretnego użytkownika. Rentowność, automatyzacja, bezpieczeństwo i intuicyjność to główne elementy stanowiące o wysokiej jakości nowoczesnych narzędzi służących kierowaniu firmą transportową. Jednak funkcje te spełniane są dopiero w przypadku precyzyjnego i kompletnego produktu. Przykładowo, dla firm zarządzających dostarczaniem i odbiorem kontenerów przydatne są opcje przygotowane specjalnie pod konkretny rodzaj usług, np. zapis dokładnej (lub precyzyjnej) lokalizacji miejsca podstawienia kontenera i automatyczna nawigacja po jego odbiór w ustalonym terminie.- powiedział Łukasz Jastrzębski, dyrektor Zarządzający projektem Findway, wdrażającym nowe narzędzie do optymalizacji pracy firm transportowych.


4trucks.pl / Findway

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL