4,5 mln nielegalnych papierosów

4,5 mln nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego i Nadodrzańskiego OSG przejęli ponad 4,5 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 2 700 000 złotych oraz zatrzymali 8 osób.

Do ujawnienia 4,5 mln kontrabandy doszło 15 października na terenie województwa łódzkiego. Uwagę funkcjonariuszy zwrócił samochód ciężarowy, którego waga zdecydowanie odbiegała od normy zadeklarowanego towaru, jakim miały być wyroby tekstylne. Samochód wraz z kontenerem należał do jednej z polskich firm transportowych i co więcej, spełniał wszelkie wymogi celno-skarbowe.

8 obywateli RP zostało zatrzymanych w momencie przeładunku kontrabandy. Łącznie funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli 4 560 000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 2 700 000 złotych. Uszczuplenie Skarbu Państwa w związku z nieopłaconą akcyzą oraz cłem i VAT szacuje się na blisko 4 600 000 złotych.

Pojazd wraz z zawartością został przekazany do Centralnego Magazynu Izby Celnej w Legionowie. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty działania na szkodę Skarbu Państwa poprzez dokonanie przestępstw paserstwa akcyzowego. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz wysoka kara grzywny.

Podjęte działania były wynikiem kilkumiesięcznej współpracy Straży Granicznej i Kryminalnej Służby Celnej z Niemiec. Z ustaleń funkcjonariuszy Straży Granicznej wynika, że od pewnego czasu nielegalne papierosy transportowane były z Bliskiego Wschodu drogą morską do Europy Zachodniej, a następnie przez Niemcy do Polski. Tu, w ustalonym miejscu, towar był dzielony i przeładowywany z kontenerów do ciężarówek, którymi przewożony był na terytorium jednego z państw skandynawskich.


4trucks.pl / Straż Graniczna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL