Pierwsze rejestracje autobusów - wrzesień 2014

Pierwsze rejestracje autobusów - wrzesień 2014

Analizy PZPM i JMK na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW).

W ciągu trzech kwartałów 2014 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali 1112 nowych autobusów, niemal wszystkie o DMC powyżej 3,5 t. To wynik zdecydowanie lepszy niż przed rokiem, co przede wszystkim jest efektem zwiększonych zakupów autobusów MINI (poniżej 8t DMC) oraz pojazdów miejskich i turystycznych.

Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). W ciągu 9 miesięcy br. polscy przewoźnicy zarejestrowali 1112 nowych autobusów, w tym tylko jeden o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t. Osiągnięty wynik jest zdecydowanie lepszy od zeszłorocznego poziomu o 256 pojazdów (+29,9%). To oznacza, że autobusy są na fali wznoszącej i ostatnie trzy miesiące były dla branży bardzo pracowite. Wysokie słupki sprzedaży utrzymują się, poza czerwcem, od marca. Towarzyszy im na ogół wysokie tempo wzrostu. Najnowsze dane pokazują, że polski rynek dysponuje w tym roku sporym potencjałem i po słabszym czerwcu, kiedy zakupiono tylko 88 autobusów, mamy serię wyników powyżej 100 szt. miesięcznie. Najlepszy jak na razie był lipiec kiedy zarejestrowano 178 pojazdów. Z każdym miesiącem jednak poziom jest niższy i we wrześniu zarejestrowano już 106 pojazdów. Spodziewamy się, że taki poziom utrzyma się do końca roku.

Przyśpieszenie odnotwane w III kwartale br. zawdzięczamy głównie odbiorom miejskich autobusów. W lipcu były to duże kontrakty marek AMZ-Kutno i Mercedes-Benz dla Krakowa, z kolei w sierpniu poziom sprzedaży podniosły dostawy Solbusa dla Bydgoszczy oraz Solarisa dla Wrocławia, Częstochowy i Gliwic. Wrzesień to przede wszystkim kontynuacja kontraktu wrocławskiego, bydgoskiego, krakowskiego oraz zakup nowych pojazdów przez Radom, Siedlce i Stargard Szczeciński. Wysokiej dynamice w segmencie miejskim towarzyszy wysoki popyt na autobusy MINI. Wśród autobusów turystycznych wypracowano do końca lipca sporą nadwyżkę nad wynikami ubiegłorocznymi, która utrzymuje się, mimo że ich sprzedaż przyhamowała od sierpnia. W pierwszej z tych kategorii możemy zaobserwować w tym roku zwiększoną liczbę rejestracji m.in. dzięki dofinansowaniu pojazdów klasy MINI przez PFRON, zaś w drugiej - wzmożoną aktywność przewoźników, którzy odnawiali swój tabor do lipca. Także pojazdy międzymiastowe poprawiły swoje wyniki - przede wszystkim dzięki zarejestrowaniu w tej kategorii znacznej liczby Autosanów oraz najnowszych autokarów brytyjskiej marki Plaxton. Podsumowując: osiągnięty wzrost rejestracji cieszy, tym bardziej, że zapracowały na niego wszystkie segmenty. Czy zgrana współpraca segmentów MINI i miejskiego, które wypracowały razem blisko 74% tegorocznego wolumenu rynku spowoduje przekroczenie zeszłorocznego wyniku sprzedaży? Naszym zdaniem jest na to realna szansa. Aby osiągnąć ten sukces brakuje teraz 275 szt. i wystarczyłoby jeżeli tylko dwie kluczowe kategorie utrzymają swój poziom z III kwartału br. Warto pamiętać, że w zeszłym roku październik był bardzo słaby, natomiast w listopadzie i grudniu zarejestrowano razem aż 456 pojazdów! W tym roku na pewno nie będzie tak widowiskowego finiszu - najważniejsze kontrakty, jakie czekają nas jeszcze w tym roku to końcówka dostaw dla Wrocławia oraz realizacja zamówień Solarisa m.in. dla Łodzi (40), Warszawy (25), Olsztyna (18) i Torunia (6). Ponadto Autosan dostarczy pierwszą partię pojazdów do przewozu pracowniczych dla KGHM, a Mercedes-Benz kolejne ambulanse do poboru krwi. To razem daje ok. 180 autobusów miejskich oraz międzymiastowych. Dodając do tego kilka autokarów oraz 135 minibusów (przy tegorocznej średniej 45 szt. miesięcznie) daje wynik ok. 315 szt. w IV kwartale, czyli powyżej o 3-4% od zeszłorocznego rezultatu. Czy te prognozy się spełnią - o tym przekonamy się pod koniec grudnia, kiedy wszystkie zamówione pojazdy powinny dotrzeć do swoich odbiorców.

Dynamiczny jak MINI
Segment autobusów MINI umacnia swoje znaczenie w autobusowej branży i w tym roku po raz pierwszy wyprzedził dotychczas strategiczną dla polskiego rynku kategorię pojazdów miejskich. Tego typu autobusy są najchętniej kupowane przez polskich przewoźników w tym roku. We wrześniu nabyli oni 44 minibusów wobec 43 w analogicznym okresie 2013 r. i 56 szt. w ubiegłym miesiącu. To pokazuje z jednej strony stabilną koniunkturę w tym segmencie, jak i ogromny potencjał tej kategorii. W tym roku sprzyja jej szczególnie dofinansowanie PFRON do zakupów pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Łącznie w tym roku zarejestrowano 413 minibusów (+43,4%) i to w zdecydowanej większości marki Mercedes-Benz (337 szt.). Zapewniło to niemieckiemu producentowi zarówno wysoki udział w tym strategicznym segmencie na poziomie aż 81,6% (!), jak i tytuł lidera w całym autobusowym rynku. Daleko za Mercedesem uplasowały się takie marki jak: Renault, Ford i VW. W tym peletonie producentów cały czas dochodzi do zmian na liście rankingowej. W sierpniu i we wrześniu wysoko awansowała marka Ford, która w tym czasie zarejestrowała aż 14 minibusów z najnowszej serii Transit i zajęła trzecie miejsce w rankingu. Patrząc na tegoroczne wyniki przez pryzmat firm zabudowujących pojazdy klasy MINI, to na pierwszy miejscu znajduje się aktualnie Mercus (89), a następnie Auto-Cuby (53), CMS-Auto (46) i Automet (31). Najwięcej pojazdów tego typu do tej pory zarejestrowano w Wejherowie (45), gdzie znajduje się zagłębie produkcyjne minibusów w Polsce oraz w Warszawie (33) i Krakowie (21).

Miejskie w wakacyjnej ofensywie
W trakcie tegorocznych wakacji segment autobusów miejskich umocnił przewagę nad zeszłorocznym skumulowanym wynikiem sprzedaży. We wrześniu polscy przewoźnicy zakupili 57 pojazdów wobec 23 w analogicznym okresie 2013 r.. W efekcie poziom w tej kategorii osiągnął poziom 392 szt., czyli o 68 szt. więcej niż rok wcześniej (+21%). We wrześniu najwięcej miejskich autobusów odebrał Wrocław, sierpień zdecydowanie należał do Bydgoszczy a lipiec - do Krakowa. Ponadto z początkiem jesieni swoje najnowsze pojazdy zawitały do takich miast jak: Radom, Siedlce, Stargard Szczeciński i Jaworzno. W stolicy blisko 70% z zarejestrowanych pojazdów w tym segmencie spełnia najnowszą normę Euro VI. Najwięcej ma ich Kraków, a kolejne miejsca w tym rankingu zajmują: Wrocław, Jelenia Góra, Częstochowa, Radom i Bydgoszcz. Pod względem udziału w rynku poszczególnych marek, to po 9 miesiącach br. pierwsze miejsce zajmuje tutaj Solaris (163) z udziałem 42% w tej części rynku. Wiceliderem wśród autobusów miejskich - przede wszystkim dzięki realizacji zamówień na 47 szt. dla Warszawy i 35 szt. dla Bydgoszczy - został Solbus (85 szt). Stawkę najważniejszych miejskich graczy zamyka Mercedes-Benz (43), który awansował na trzecią pozycję dzięki realizacji krakowskiego kontraktu.

Turystyczne inwestycje
Zwiększoną liczbę rejestracji autobusów również już z normą Euro VI (73% udz.) odnotowaliśmy również w segmencie pojazdów turystycznych. W ramach intensywnych, przedsezonowych inwestycji osiągnął on wysoką dynamikę sprzedaży. W ciągu 9 miesięcy 2014 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie aż 200 autokarów, czyli o 41 szt. więcej niż przed rokiem (+25,8%). Poziom sprzedaży w dwóch ostatnich miesiącach przyhamował i we wrześniu zarejestrowano tylko 3 pojazdy. To jednak poziom adekwatny do tej poru roku i we wrześniu zeszłego roku było podobnie. Przewoźnicy podsumowują kończący się sezon i powoli przygotowują się do kolejnego. Warto podkreślić, że osiągnięty łączny poziom 200 autokarów mówi o dużych możliwościach inwestycyjnych polskich przewoźników. Uzyskany rezultat jest imponujący, biorąc szczególnie pod uwagę brak większych wydarzeń wymuszających taborowe zakupy (jakim było np. EURO 2012). Tegoroczny wynik to przede wszystkim efekt zakupu kilkudziesięciu autobusów turystycznych marki Mercedes-Benz przez dwóch przewoźników turystycznych z Warszawy, którzy odebrali jedne z ostatnich autokarów tej marki zgodnych z normą Euro V. Ponadto w lutym zarejestrowano 15 dwupokładowych autokarów Van Hool TDX27 Astromega dla polskiej sieci międzymiastowych połączeń ekspresowych, które także spełniają wcześniejszy standard emisji spalin. Z kolei w II kwartale i lipcu poziom sprzedaży autokarów wzmocniły pojazdy już z normą Euro VI. Flotowe przygotowania przed tegorocznym sezonem letnim - z ekologicznymi normami w tle – zapewniły segmentowi autobusów turystycznych jeden z najlepszych rezultatów w historii. Dzięki tym zakrojonym inwestycjom mamy szansę zbliżyć się do rekordowego wyniku z 2012 r., kiedy w Polsce zrejestrowano 250 autobusów turystycznych. Aktualnie zdecydowanym liderem w tej kategorii jest marka Mercedes-Benz, która odnotowała wysoki, 36-procentowy udział w rynku. Lidera gonią przede wszystkim dwaj producenci: Setra (39) i VDL (23). Pierwszy z nich należy (razem z Mercedes-Benz) do koncernu Daimler Buses, który łącznie ma aż 56% udziału w polskim rynku autokarów.

Międzymiastowe na plusie
Kategoria autobusów międzymiastowych odnotowała w ciągu 9 miesięcy br. minimalnie wyższy wynik niż przed rokiem. W okresie styczeń-wrzesień zarejestrowano łącznie 83 szt. tego typu pojazdów, co oznacza wzrost sprzedaży o dwa egzemplarze. Ten segment rynku bardzo powoli podnosi się z zapaści w jakiej znalazł się w 2009 r. po ustaniu masowych zakupów ze strony przedsiębiorstw PKS. W tym roku czekamy na realizację większych kontraktów na zakup autobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejnych zamówień ze strony regionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeń międzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor. Wraz ze wzrostem sprzedaży zmienia się również struktura tego segmentu. Notujemy coraz więcej zakupów bardziej komfortowych autokarów - do tej pory obecnych w zasadzie wyłącznie w segmencie turystycznym. Potwierdzeniem tej tendencji jest rejestracja w lipcu aż 19 autokarów brytyjskiej marki Plaxton Elite i, do których w sierpniu dołączył jeszcze jeden egzemplarz. Zostały one zakupione do obsługi ekspresowych połączeń międzymiastowych w naszym kraju. To zarówno pierwsze tego typu pojazdy na autobusowym rynku w Polsce, jak i Europie. Jeżeli sprawdzą się na naszych drogach, zapewne brytyjski koncern ADL (do którego należy marka Plaxton) rozpocznie ich szerszą sprzedaż na całym kontynencie. Kolejny ważny trend to wzrastająca liczba autobusów lokalnych o obniżonym poziomie podłogi (Low Entry). Tego typu pojazdy sprzedają w naszym kraju dwie firmy - czeski SOR i Iveco z pierwszymi niskowejściowymi egzemplarzami Crossway w wersji międzymiastowej. Lista rankingowa w tej kategorii przedstawia się następująco: pierwszy jest Autosan (22). który w sierpniu m.in. rozpoczął dostawy autobusów szkolnych dla gmin i stąd powrót na pozycję lidera. Przed sanockim producentem jeszcze realizacja dużego kontraktu na dostawę pojazdów do przewozów pracowniczych w okolicach Polkowic, dlatego jest niemal pewne, że utrzyma pozycję lidera do końca roku. Drugie miejsce ma wspomniany już Plaxton, który zarejestrował łącznie 20 pojazdów, trzecie SOR (19). W obu markach większość spod znaku Low Entry

Lista rankingowa marek
Po trzech kwartałach 2014r. autobusowym liderem w Polsce jest cały czas Mercedes-Benz. W tym okresie krajowi przewoźnicy zarejestrowali 465 pojazdów tej marki, co przełożyło się na jej udział w rynku na poziomie 42% (+4 pkt proc. w porównaniu z wynikiem w analogicznym okresie 2013 r.). Ten doskonały rezultat Mercedes-Benz zawdzięcza przede wszystkim kategorii MINI, gdzie w tym roku zarejestrowano już 337 pojazdów z logo trójramiennej gwiazdy (o 111 szt. więcej niż przed rokiem). To z kolei przełożyło się na 81-procentowy udział w tym segmencie i jednocześnie zagwarantowało niemieckiej marce po raz kolejny prymat w całym autobusowym rynku. Na ten sukces zapracowały także polskie firmy nadwoziowe, które przede wszystkim dokonują konwersji modelu Sprinter. Łącznie była to liczba aż 277 szt. Ponadto Mercedes-Benz sprzedał na polskim rynku jeszcze 128 autobusów o DMC powyżej 8t (w ramach spółki EvoBus Polska), które w zdecydowanej większości reprezentowały kategorię pojazdów turystycznych. Dzięki tym wynikom niemiecka marka zajmuje drugie miejsce (za Solarisem) w zestawieniu powyżej 8 t DMC.

Wracając do generalnej klasyfikacji to wiceliderem polskiego rynku autobusów została firma Solaris Bus & Coach z wynikiem 163 szt. Dzięki wakacyjnym dostawom miejskich pojazdów udział rynkowy polskiego producenta wzrósł do 15% (o 1 pkt. proc. mniej niż w ub.r.). Trzecią pozycję w rankingu zajmuje Solbus (87) z udziałem 8% (+3 pkt. proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku), a na czwartym miejscu uplasował się czeski SOR (56), który zwiększył swoje udziały w rynku do 5% (w analogicznym okresie ub.r. był to poziom 1%). Te dwie ostatnie marki odnotowały w tym roku największe wzrosty udziałów w rynku i zaimponowały swoją dynamiką sprzedaży. Stawkę najważniejszych autobusowych graczy po 9 miesiącach br. zamykają marki: MAN, Setra, Iveco, AMZ-Kutno i Autosan.


4trucks.pl / PZPM

Przeczytaj też:
MAN liderem grudnia. DAF wygrywa cały rok

Od początku roku przybyło 30 788 nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5 t i jest to już mniej o 5,4% niż w tym samym czasie ub.r.

 

Ataki na kierowców na przystankach A2. Znamy nowe szczegóły

Dzięki tej sztuczce sprawcy zmusili kierowcę, aby wysiadł z samochodu.

 

Dwudziestoprocentowe spadki w rejestracjach nowych ciężarówek

W październiku br. zarejestrowano 2849 pojazdów użytkowych powyżej 3,5 t. to mniej o 22,5% niż rok wcześniej.

 

Elektryczne ciężarówki Mercedes już niedługo w seryjnej produkcji

Najpóźniej w roku 2039, Daimler Trucks & Buses, zamierza na rynkach w Europie, Japonii i krajach członkowskich NAFTA, sprzedawać już tylko takie samochody fabrycznie nowe, których eksploatacja  będzie miała neutralny bilans CO2.

 

20 Nowych Actrosów dla firmy transportowej MIRJAN

20 Nowych Actrosów zastąpi w jego taborze modele poprzedniej generacji.

 

MAN sierpniowym liderem samochodów ciężarowych

W sierpniu br. zarejestrowano 1532 pojazdy użytkowe pow. 3,5 t, to mniej o 31,9% niż rok wcześniej. Był to już drugi miesiąc od początku 2019 roku ze spadkiem.

 

Ciężarówki na wakacjach

Duży spadek w rejestracjach nowych ciężarówek w lipcu 2019.

 

Autobusy MAN i Neoplan pod nowym kierownictwem

Nowa dyrektor sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska objęła swoje stanowisko z dniem 1 sierpnia br.

 

IVECO Daily z nowymi funkcjonalnościami od Verizon Connect

Firma Verizon Connect nawiązała współpracę z IVECO, włoskim producentem samochodów.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL