Pojazdy ciężarowe MAN

Pojazdy ciężarowe MAN

Po wprowadzeniu pojazdów serii TGX, TGS, TGM i TGL z silnikami Euro 6 firma MAN uzupełnia swoją ofertę wariantami dostosowanymi do potrzeb branży oraz oferuje nowe rozwiązania dla klientów.

Większe zbiorniki paliwa umożliwiają dłuższą jazdę
Firma MAN zwiększa maksymalną pojemność zbiorników paliwa w ciągnikach siodłowych TGX. Większy zbiornik oznacza mniejszą ilość przerw na tankowanie, a tym samym zwiększa efektywność w podobny sposób jak niskie zużycie paliwa. Firmy posiadające własne stacje paliwowe mogą lepiej wykorzystywać pojazdy z większymi zbiornikami. Poprzednio zbiorniki mogły pomieścić maksymalnie 1160 litrów, a teraz ich pojemność została zwiększona do 1400 litrów w ciągnikach siodłowych o rozstawie osi 3,9 m. Zbiorniki w ciągnikach z rozstawem osi 3,6 m mogą obecnie pomieścić maksymalnie 1330 litrów. Zbiornik 580-litrowy znajduje się po prawej stronie, 750-litrowy po lewej stronie i 80-litrowy na AdBlue również po lewej stronie. W tym przypadku, akumulatory pojazdu przesunięto do tyłu, żeby uzyskać potrzebne miejsce.

Efektywne silniki D26
Efektywność to nasza dewiza. Dlatego, firma MAN zmodernizowała cały asortyment silników D26 do pojazdów ciężarowych. Seria silników D26 o pojemności 12,4 l, z układem wtryskowym Common Rail obecnie zawiera nie tylko silniki o mocy 440 KM i 480 KM, lecz także nową wersję o mocy 400 KM.

Obecnie, silnik D26 jest wyposażony w nową funkcję TopTorque w połączeniu ze skrzynią biegów MAN TipMatic 2. Zwiększyło to moment obrotowy o 200 Nm na obu najwyższych biegach w silnikach o mocy 400 KM, 440 KM i 480 KM. Funkcja ta zwiększa maksymalny moment obrotowy do 2100 Nm w wariancie 400 KM, do 2300 Nm w wariancie 440 KM i do 2500 Nm w najmocniejszym wariancie 480 KM.

Tylne światła z diodami LED
Tylne światła w pojazdach MAN TGX i TGS mają obecnie atrakcyjny wygląd. Opcjonalne tylne światła z diodami LED zostaną włączone do asortymentu produktu w 2015 r. Do korzyści z tym związanych można zaliczyć dłuższy okres użytkowania, mniejsze zużycie energii, krótsze czasy reakcji i poprawę bezpieczeństwa. Światła te są szczególnie przydatne w pojazdach przewożących towary niebezpieczne z wyposażeniem bezpieczeństwa przewidzianym przez przepisy ADR, ponieważ ze względów ochrony przed wybuchem, nie wolno jest instalować świateł, w których gorący żarnik byłby odsłonięty w przypadku uszkodzenia.

Nowe podwozia do zadań specjalnych bezpośrednio z fabryki
Do specjalnych zadań transportowych i nadwozi wymagane są dopasowane podwozia. Nowy, fabryczny asortyment produktów zawiera teraz podwozie do transportu samochodów osobowych i pojazdy 5-osiowe. Dostawa z fabryki skraca czas produkcji i obejmuje typowe gwarancje fabryczne.

Firma MAN indywidualnie dostosowuje podwozie MAN TGS do transportu samochodów osobowych. Obszerne modyfikacje polegają na zamontowaniu osi pchanej o nośności 4,5 t z 17,5-calowymi oponami, obniżeniu pneumatycznego zawieszenia przedniej osi, modyfikacji kabiny (obniżeniu o 30 mm) z płaskim dachem lub dodatkowo ze ścięciem w części tylnej o nachyleniu 10° lub 16°. Porównywalne prace są przeprowadzane na podwoziu w konfiguracji 4x2 i ciągnikach siodłowych.

Firma MAN zaspokaja rosnące zapotrzebowanie na podwozia z pięcioma osiami. Ze względu na lepszą ekonomikę transportu dzięki bardziej efektywnym nadwoziom oraz prawne wymagania dotyczące obciążenia osi zwiększa się zainteresowanie klientów samochodami MAN TGS z konfiguracją kół 10x4. Pojazdy z pompami do betonu i betoniarki, wywrotki i potężne dźwigi przeładunkowe umieszczone za kabiną kierowcy stanowią zaledwie kilka przykładów podwozi, w których stosuje się powyższą konfigurację. Firma MAN rozszerza podwozie stosując do tego celu kierowaną oś nośną wleczoną, na zawieszeniu resorowym, o nośności 9 ton.

W cysternach do przewozu mleka i do dystrybucji oleju opałowego potrzeba jest dużo miejsca z prawej strony ramy na skrzynki liczników, natomiast w śmieciarkach potrzebne jest miejsce do zamontowania bocznej ładowarki. Dlatego w podwoziach TGS, firma MAN oferuje indywidualną modyfikację rozmieszczenia elementów układu wydechowego. Tłumik wydechowy, który jest zwykle umieszczony po prawej stronie standardowego podwozia, musi zostać przemieszczony. W tym przypadku tłumik jest montowany po lewej stronie.


4trucks.pl / MAN Truck & Bus Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL