Najmniej awaryjne auta świata

Najmniej awaryjne auta świata

Polacy zwracają na awaryjność samochodów znacznie większą uwagę niż bogatsze narody.

Rankingi awaryjności przeglądamy dlatego, że często kupujemy samochody używane i nie chcemy przez nie tracić pieniędzy. Polskie samochody należały do bardzo awaryjnych, a w okresie PRL marzeniem wielu osób było posiadanie pojazdu z Japonii. Były wtedy niemal niedostępne i dlatego o ich bezawaryjności krążyły legendy.

Bezawaryjne samochody z Japonii
Badania przeprowadzane przez TUV udowadniają, że nasze przekonania sprzed lat były słuszne. Wśród aut dwu- i trzyletnich przodują samochody firm Toyota (modele Auris i iQ) wraz z Mazdą 2 i 3 (źródło: http:/ /www.rp.pl/artykul/1108453.html). Dane są wiarygodne, gdyż opierają się na badaniach kilku milionów pojazdów. Z drugiej strony na awaryjność nie mogą narzekać osoby, które wybierają niemieckie pojazdy – w tym roku na pierwszym miejscu znalazł się Opel Meriva, natomiast rok temu Volkswagen Polo.

Co na to Amerykanie?
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ranking zadowolenia kierowców ze swoich aut. Co dziwne, nie zwyciężyły w nim potężne, rodzime wozy, a japońskie samochody Lexus i Toyota, co wskazuje na to, że to dobrze wykonane pojazdy.

Sytuacja w przypadku starszych samochodów
O ile stosunkowo nowe samochody nie psują się zbyt często, o tyle szczególną uwagę należy zwrócić na awaryjność aut o dłuższym stażu na drogach. W przypadku samochodów dziesięcioletnich najmniej awaryjny okazał się samochód Porsche 911, natomiast Porsche Boxer zajęło trzecie miejsce. Na drugim miejscu plasuje się Toyota RAV4, na czwartym bardzo popularny model Toyota Yaris, na piątym z kolei kompaktowa Corolla. Trzy ostatnie są często wybierane w Polsce, natomiast w przypadku Porsche barierę dla rodaków stanowi cena. Warto pamiętać o tym, że różnice między firmami stopniowo się zacierają, gdyż ich fabryki wykorzystują te same części mechaniczne, a czasem całe podzespoły.

Nie ma aut, które nie wymagają napraw
Aby zachować bezawaryjność samochodu, jego właściciel musi pamiętać o serwisowaniu. Zadbany samochód, w którym właściciel regularnie wymienia podzespoły, dba o konserwację i zmienia płyny, działa bezawaryjnie wiele lat. Podczas wyboru części lub gdy zachodzi konieczność naprawy auta, warto udać się do serwisu oferującego autoryzowane, oryginalne elementy. Serwis przekładni kierowniczych i innych elementów, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy, należy powierzyć profesjonalistom.

Więcej informacji na: www.renz.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL