WITD: Nocne działania

WITD: Nocne działania

W nocy z 10 na 11 października inspektorzy WITD Poznań, przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej prowadzili działania kontrolne na wielkopolskim odcinku autostrady A2.

Kontrolowane były pojazdy przemieszczające się z zachodu na wschód Europy.

Podczas kontroli pojazdów funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej, Straży Granicznej oraz Inspektorzy Transportu Drogowego zwracali szczególną uwagę na kwestie związane z prawidłową rejestracją okresów aktywności kierowców.

W trakcie działań wykryto łącznie 21 przypadków manipulacji danymi zapisywanymi w tachografie przez kontrolowanych kierowców. Manipulacje polegały na zmianie wskazań tachografu, który podczas jazdy pojazdu na kartach kierowców oraz w tachografach rejestrował odpoczynek za sprawą zastosowanego niedozwolonego urządzenia.

Najliczniejszą grupę manipulacji stanowiło używanie przez kierowców "magnesu" (19 wykrytych przypadków), ponadto wykryto używania wyłączników tachografów w tym wyłącznika zainstalowanego w urządzeniu rejestrującym (tachografie), a także jazdę zatrzymanych do kontroli kierowców na cudzych kartach.

W wyniku kontroli na kierowców zostało nałożonych 42 mandaty karne na łączną kwotę 43.700 zł. Ponadto wobec 6 przewoźników zostało wszczęte postępowanie administracyjne, zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym zagrożonych nałożeniem kary w łącznej kwocie 30.700 zł.

Ponadto niepokojącym przypadkiem braku odpowiedzialności ze strony kierowców było nierejestrowanie okresu prowadzenia (kierowcy użyli niedozwolonego urządzenia tj. "magnesu" fałszując zapisy tachografu) podczas przewozu materiałów niebezpiecznych w cysternie oraz w przypadku niemieckiego przewoźnika, który w 3 pojazdach członowych przewoził łącznie 99 sztuk bydła do Azerbejdżanu.

W związku z barakiem środków finansowych na uiszczenie kaucji, wobec przewoźników zagranicznych zastosowano procedurę skierowania 4 pojazdów na parking strzeżony. W przypadku trzech pojazdów przewożących zwierzęta wdrożono procedurę rozładunku bydła w ośrodku wskazanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Tomyślu, powiadamiając o zdarzeniu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.


4trucks.pl / WITD Poznań

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL