Spożywcze wyzwania

Spożywcze wyzwania

Branża spożywcza stawia przed operatorami logistycznymi cały szereg wymagań, a jej oczekiwania systematycznie rosną, wraz ze wzrostem rynkowej konkurencji.

Dzięki temu jakość obsługi stale się podnosi, a na etapie wyboru klient ma do rozważenia cały szereg możliwości. Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę wybierając partnera do obsługi logistycznej?

Podstawowym polem konkurencji rynkowej, niezależnie od branży, pozostaje niezmiennie płaszczyzna cenowa. Wraz z rozwojem sektora usług logistycznych pojawia się również coraz więcej elementów, istotnych dla finalnego kształtu obsługi.

- Poza oczywistym kryterium wysokich standardów jakościowych, warto żeby wybór operatora koncentrował się również na jego doświadczeniu w branży i odpowiednim przygotowaniu do realizacji konkretnego typu obsługi. Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście także wielkość operacji prowadzonych przez danego operatora, przekładająca się na efekt synergii z innymi projektami. To z kolei ma ogromny wpływ na poziom elastyczności oferowanej obsługi, a także na możliwości wprowadzania rozwiązań, podnoszących jakość serwisu dla finalnego odbiorcy - Maciej Walenda, Prezes Zarządu DSV Solutions

Zakres obsługi, konieczny do sprostania wymaganiom branży spożywczej, obejmuje nie tylko składowanie i obsługę handlingową, ale także szeroki wachlarz usług dodatkowych, które mogą okazać się decydujące na etapie poszukiwania odpowiedniego operatora logistycznego.

- Typowy zakres usług dodatkowych dla branży spożywczej obejmuje m.in. przepakowywanie, czy tworzenie zestawów promocyjnych. O tym, jak istotny jest to obszar może świadczyć fakt, że w obszarze copackingu współpracujemy także z wieloma podmiotami, które nie posiadają w naszych magazynach stałego zapasu. Dzięki automatyzacji i projektom optymalizacyjnym, jesteśmy w stanie zaproponować im na tyle interesujące warunki finansowe, że kompensują one koszt transportu do naszego magazynu np. z zakładów produkcyjnychdodaje Maciej Walenda.

Branża spożywcza to bardzo dynamiczny sektor, którego obsługa wymaga także umiejętności sprawnego dopasowania do zmienności wolumenów. Konieczność wysokiej elastyczności w połączeniu z zachowaniem wysokiej jakości może być jednym z największych wyzwań stojących przed operatorem logistycznym.

- Zdajemy sobie sprawę, że branża stawia przed producentami bardzo wysokie wymagania i naszym zadaniem jako operatora jest sprostanie oczekiwaniom naszych klientów. Zawsze podkreślam, że jest to wyzwanie, które wymaga ścisłej współpracy i obustronnego zaangażowania zarówno operatora jak i klienta. W każdym obszarze znajdzie się granica przepustowości i wyłącznie odpowiednie planowanie pozwala na realizację całego zaplanowanego wolumenu. Właśnie dlatego dla dobrej obsługi kluczowa jest przede wszystkim doskonała dwustronna komunikacja i zrozumienie oczekiwań klienta - mówi Maciej Walenda, PrezezZarządu DSV Solutions.

Doświadczenie, szeroki zakres usług i duża wrażliwość na zmienne potrzeby to doskonały wstęp do starania się o klienta z branży spożywczej. A czym jeszcze operatorzy mogą próbować wygrać firmy z tej branży?

- W DSV Solutions, poza standardowymi działaniami, staramy się stale poszukiwać nowych, lepszych dróg do realizacji obsługi. Między innymi wspieramy naszych klientów w projektowaniu opakowań, modernizujemy strefy składowania do potrzeb rotacji asortymentów, obsługujemy zwroty wymagającego kanału e-commerce, czy też, dzięki projektowi DSV Sigma, staramy się stale usprawniać całość procesu. W zakresie dodatkowych wymagań, realizujemy zarówno obsługę w warunkach standardowych, jak i regulowanych z pomiarem temperatury i wilgotności. Mogę powiedzieć, że takie podejście procentuje - nasi klienci to praktycznie wyłącznie producenci, którzy decydują się wykorzystać synergię z innymi projektami o podobnej specyfice, przekazując nam obsługę logistyczną. Klienci z branży spożywczej stanowią obecnie około 30 proc. całego portfela naszej firmy - podsumowuje Maciej Walenda.


4trucks.pl / Grupa DSV

Wyszukiwarka

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL