Do 2020 roku A2 nie dotrze do wschodniej granicy

Do 2020 roku A2 nie dotrze do wschodniej granicy

W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 możemy liczyć na budowę prawdopodobnie tylko jednego odcinka autostrady A2 i będzie to połączenie Warszawy z Mińskiem Mazowieckim - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ruszyły już prace związane z zaprojektowaniem tej trasy.

Pierwsze ze zleconych prac projektowych polegały na wykonaniu cyfrowych zdjęć lotniczych obszaru o łącznej powierzchni 2,1 tys. ha na prawo od Warszawy. Posłużyły one do stworzenia ortofotomapy, na którą naniesiono przebieg drogi i wszystkie potencjalne kolizje, które mogą się pojawić wzdłuż niej.

Projekt trasy przygotowuje spółka Most Katowice, a ich wartość to 2,7 mln zł. Z kolei budowa tego niespełna 15-kilometroewgo odcinka A2 może kosztować około 600 mln zł. Droga będzie biec od węzła z drogą krajową nr 17 aż do autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego, którą oddano do użytku w 2012 roku.

Do tej pory autostrada A2 na wschód od Warszawy nie znalazła się w aktualizowanych co kilka miesięcy załącznikach do programu budowy dróg krajowych. Jeżeli uda się zapewnić dla niej finansowanie, GDDKiA będzie gotowa do zrealizowania inwestycji w latach 2017-2021.

Nie wiadomo natomiast, co będzie z dalszą częścią autostrady od Mińska do granicy z Białorusią. - Pod dużym znakiem zapytania stoi to, czy rząd da pieniądze na budowę A2 do Siedlec. A na 100 procent autostrada w tej dekadzie nie powstanie już dalej na wschód - mówi DGP Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM. - Uzgodnienia środowiskowe dla odcinka Siedlce - Kukuryki przedawnią się - dodaje.

Jak podaje DGP, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz GDDKiA podkreślają, że wzdłuż drogi krajowej nr 2 natężenie ruchu nie uzasadnia budowy autostrady. Z pomiarów wykonanych w 2010 roku wynika, że na trasie z Warszawy do Mińska Mazowieckiego dobowe natężenie ruchu wynosi 20 tys. pojazdów, natomiast im dalej na wschód, tym jest ono mniejsze, a w rejonie granicy wnosi 3,5 tys. pojazdów na dobę. Średnia dla całego kraju jest trzykrotnie wyższa.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL