Chimera patrzy w przyszłość

Chimera patrzy w przyszłość

Chimera to najnowsze dzieło Svempy Bergendahla, słynnego Szweda zajmującego się tuningiem ciężarówek.

Wyjątkowa maszyna zawdzięcza ponadprzeciętną moc silnikowi Scania V8, który osiąga obecnie 1460 KM i gwarantuje czas rozpędzania do 100 km/h w granicach od 4,6 do 5 sekund.

To już czwarta, unikalna ciężarówka, której zadaniem jest zaprezentowanie niemal nieograniczonych możliwości Svempy. Podobnie jak poprzedniczki występuje na zlotach i wystawach, gromadząc tłumy fanów. Zadebiutowała podczas Interlaken Trucker & Country Festival, który odbywał się w Szwajcarii od 27 do 29 czerwca 2014 r.

- Chimera uzupełnia naszą kolekcję. Jest ciężarówką w stylu futurystycznym. Efektownie wyeksponowany silnik i szczegóły konstrukcji są głównymi składnikami jej wyjątkowego dizajnu. Czerpie przy tym z zaawansowanej techniki, wykorzystując najnowocześniejsze materiały i jest przygotowana do korzystania z napędu hybrydowego - mówi projektant firmy Svempas Jan Richter.

Zespół Svempy przygotował pierwsze szkice Chimery pięć lat temu. Od tamtej pory project przeszedł liczne zmiany, a niezależnie od tego pojawiły się dodatkowe modyfikacje w silniku.

- Poprzednio inspirowaliśmy się historią, lecz zerwaliśmy z tym na rzecz ciężarówki, która jest w każdym calu bardzo nowoczesna - mówi Richter. - Ma zarazem żyłkę do wyścigów. Naturalnie nadal pilnie zważaliśmy, aby współbrzmiała z językiem projektów, jakie przygotowuje Scania. Poszliśmy jednak o kilka kroków dalej”.

Prezent dla fanów
Richter ma nadzieję, że nowa ciężarówka spotka się z równie gorącym przyjęciem, jak poprzednie. - Nasi fani oczekują czegoś wyjątkowego i z dumą mogę powiedzieć, że właśnie to im dostarczamy - zauważa.

Nazwa ciężarówki wywodzi się od mitologicznej chimery, która ziała ogniem, miała głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. Nawiązuje również do symbolu gryfa obecnego w logotypie Scania.

Chimera w drodze do Gdańska
Wkrótce po premierze, Chimera ruszyła w drogę. Pojawiła się na kilku europejskich zlotach i wystawach zaś sezon zakończy występem w Le Mans, podczas 24-godzinnego wyścigu ciężarówek. W dniu 30 sierpnia Chimera zawita do Polski. Uświetni ogólnopolski finał konkursu Young European Truck Driver, który odbędzie się w Gdańsku podczas 13 edycji Pomorskiej Miss Scania. Oprócz Chimery imprezę odwiedzi Scania Blue Stream wyposażona w legendarny silnik V8. Udział w Pomorskiej Miss Scania zapowiedzieli jak co roku właściciele najciekawszych tuningowanych ciężarówek w Polsce.

4trucks.pl / Scania Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL