Pierwsze rejestracje autobusów - maj 2014 roku

Pierwsze rejestracje autobusów - maj 2014 roku

Analizy PZPM i JMK na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW).

W ciągu pięciu miesięcy 2014 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali 598 nowych autobusów, niemal wszystkie o DMC powyżej 3,5 t. To wynik zdecydowanie lepszy niż przed rokiem, co przede wszystkim jest efektem zwiększonych zakupów autobusów turystycznych oraz minibusów.

Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). W ciągu pięciu pierwszych miesięcy br. polscy przewoźnicy zarejestrowali 598 nowych autobusów, w tym tylko dwa o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t. Osiągnięty wynik jest lepszy od zeszłorocznego poziomu (+134 szt. /+28,9%) i oznacza długo oczekiwany wzrost sprzedaży. Przez cały pierwszy kwartał tegoroczna sprzedaż plasowała się na podobnym poziomie jak w 2013 r. i dopiero w kwietniu tegoroczny poziom rejestracji zaczął wypracowywać widoczną przewagę.

Porównując dane miesiąc do miesiąca to w kwietniu wolumen całego rynku wzrósł o 62,6%, natomiast w maju aż o 100%. To najlepsze wyniki odnotowane w tym okresie na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Skąd taki wzrost? Przede wszystkich dzięki możliwości rejestracji pojazdów z silnikami spełniającymi jeszcze normę Euro V oraz dofinansowaniu pojazdów klasy MINI przez PFRON. Przypomnijmy, że od 1 stycznia obowiązuje w Unii Europejskiej przy pierwszej rejestracji pojazdów wyższy standard emisji spalin Euro VI. Dzięki dopuszczeniu w ramach końcowej partii produkcji przyznawanym zgodnie z prawem unijnym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na podstawie ubiegłorocznej sprzedaży, określone partie autobusów mogą być jeszcze sprzedawane z silnikami starszego typu. Nowe jednostki mimo, że są bardziej skomplikowane technologiczne i droższe, stopniowo zyskują przewagę. W ciągu pięciu miesięcy br. 62,34% rejestrowanych w naszym kraju nowych autobusów było z 2014 roku produkcji. Zakładamy, że spełniają już one normę Euro VI. Patrząc przez pryzmat poszczególnych kategorii, to standard Euro VI największą popularnością cieszy się w segmencie MINI (68%), natomiast najmniejszą - wśród pojazdów międzymiastowych (34%) i miejskich (23%). Aktualnie najbardziej ekologiczne autobusy można zobaczyć na ulicach Białegostoku, Krakowa, Jeleniej Góry, Elbląga i Gdyni.

Podsumowując: osiągnięty wzrost rejestracji w kwietniu i w maju cieszy, ale w dalszej perspektywie może okazać się niewystarczający, aby autobusowy rynek osiągnął pozytywny bilans na koniec roku. Tylko w grudniu 2013 r. zrejestrowano 323 szt. pojazdy, podczas gdy tegoroczna miesięczna średnia wynosi 120 szt.

Dynamiczny jak MINI
Segment minibusów sukcesywnie zwiększa swój udział w autobusowym rynku i po pięciu miesiącach br. zdecydowanie wyprzedził zarówno pojazdy turystyczne, jak i miejskie. Tego typu autobusy są najchętniej kupowane przez polskich przewoźników. W kwietniu br. zakupili oni 61 szt. minibusów wobec 41 szt. w analogicznym okresie 2013 r., natomiast w maju ta proporcja wyniosła 55 szt. do 32 szt. To pokazuje jak doskonała koniunktura panuje w tym segmencie, którą z jednej strony napędzają ostatnie zakupy minibusów z normą Euro V, zaś z drugiej dofinansowanie PFRON do zakupów pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Łącznie w tym roku zarejestrowano 210 autobusów klasy MINI (+45,9%) i to w zdecydowanej większości marki Mercedes-Benz (183 szt.). Zapewniło to niemieckiemu producentowi udział w tym strategicznym dla całego rynku segmencie na poziomie aż 87% (!). Daleko za liderem są marki Renault, Iveco i VW. Patrząc na ten wynik przez pryzmat firm zabudowujących pojazdy, to na pierwszy miejscu jest aktualnie Mercus (37), a następnie CMS-Auto (35) i Auto-Cuby (29). Najwięcej pojazdów klasy MINI do tej pory zarejestrowano w Wejherowie (26) oraz w Warszawie (17) i Krakowie (16).

Turystyczne inwestycje w sezon
Zwiększoną liczbę rejestracji autobusów z normą Euro VI odnotowaliśmy również w segmencie pojazdów turystycznych. W ramach intensywnych, przedsezonowych inwestycji osiągnął on wysoką dynamikę sprzedaży i w ciągu pięciu miesięcy 2014 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie aż 148 autokarów, czyli o 44 szt. więcej niż przed rokiem (+42,3%). Uzyskany wynik to efekt przede wszystkim rejestracji autobusów turystycznych marki Mercedes-Benz przez dwóch przewoźników turystycznych z Warszawy, którzy odebrali jedne z ostatnich autokarów zgodnych jeszcze z normą Euro V. Ponadto w lutym zarejestrowano 15 dwupokładowych autokarów Van Hool TDX27 Astromega dla polskiej sieci międzymiastowych połączeń ekspresowych, które także spełniają wcześniejszy standard emisji spalin. Z kolei w kwietniu i w maju br. poziom sprzedaży autokarów wzmocniły pojazdy już z normą Euro VI. To przede wszystkim inwestycje krakowskich przewoźników (głównie w pojazdy marki MAN), a także opolskiej platformy przewozów międzynarodowych, która tradycyjnie kupuje autokary Setra. Przedsezonowe zakupy odnotowały także marki Irizar, Scania, VDL i Volvo. Flotowe przygotowania przed tegorocznymi wakacjami - z normą Euro V w tle - zapewniły segmentowi autobusów turystycznych jeden z najlepszych rezultatów w historii. Przygotowania do letniego sezonu osiągają swój kulminacyjny moment i kolejnej fali rejestracji autokarów spodziewamy się jeszcze w czerwcu. Aktualnie zdecydowanym liderem w tej kategorii jest marka Mercedes-Benz, która odnotowała wysoki, 47-procentowy udział w rynku. Lidera goni cały peleton marek: Setra (19), VDL (17), MAN (15) i Van Hool (15).

Miejskie nad kreską
W kwietniu i maju segment autobusów miejskich w końcu przystąpił do ofensywy i przekroczył zeszłoroczny niski wynik sprzedaży w analogicznych miesiącach. W ciągu pięciu miesięcy br. zarejestrowano łącznie 185 szt. tego typu pojazdów wobec 169 szt. w zeszłym roku. Segment wyszedł na solidny plus (9,5%), co przede wszystkim jest efektem realizacji dostaw pojazdów spełniających jeszcze normę Euro V. W maju najwięcej tego typu pojazdów odebrały takie miasta jak: Kłodzko, Rzeszów, Świdnica, Głogów i Grudziądz. Równolegle odnotowaliśmy kolejne rejestracje autobusów miejskich zgodnych z Euro VI, które zostały zakupione przez przewoźników operujących w Elblągu czy Jeleniej Górze. Po pięciu miesiącach br. pierwsze miejsce w miejskim segmencie zajmuje cały czas Solaris (77) z udziałem 41,6% w tym rynku. Wiceliderem - głównie dzięki realizacji zamówienia na 47 szt. autobusów przegubowych dla MZA Warszawa – jest Solbus. Zarejestrowano łącznie 50 autobusów tej marki. Stawkę najważniejszych miejskich graczy zamyka czeski SOR (29), który w tym roku notuje rekordową sprzedaż dla prywatnych firm rozpoczynających obsługę miejskich linii.

Międzymiastowe na lekkim minusie
Kategoria autobusów międzymiastowych odnotowała po pięciu miesiącach br. niższy wynik niż przed rokiem. W okresie styczeń-maj zarejestrowano łącznie 41 szt. tego typu pojazdów (-5szt./-10,9%). Ten segment rynku bardzo powoli podnosi się z zapaści w jakiej znalazł się w 2009 r. po ustaniu masowych zakupów ze strony przedsiębiorstw PKS. W tym roku czekamy na realizację większych kontraktów na zakup autobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejnych zamówień ze strony regionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeń międzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor. Wraz ze wzrostem sprzedaży zmienia się również struktura tego segmentu. Notujemy tutaj coraz więcej rejestracji bardziej komfortowych autokarów – do tej pory obecnych w zasadzie wyłącznie w segmencie turystycznym. Kolejny ważny trend to wzrastająca liczba autobusów lokalnych o obniżonym poziomie podłogi. Tego typu pojazdy sprzedaje w naszym kraju tylko firma SOR, która jednocześnie została liderem w tej kategorii. Czeski producent sprzedał tutaj łącznie 13 pojazdów, głównie do przedsiębiorstw operujących na południu Polski. Równo z nim jest Autosan (13), który w maju wygrał bardzo ważny kontrakt dla KGHM Polska Miedź na zakup 27 autobusów. Jego realizacja rozłożona jest na lata 2014-2015 może w znaczący sposób wpłynąć na pozycję sanockiej spółki na liście rankingowej. Stawkę najważniejszych międzymiastowych graczy zamykają marki Mercedes-Benz (10) i Iveco(3).

Lista rankingowa marek
Po pięciu miesiącach 2014 r. autobusowym liderem w Polsce jest cały czas Mercedes-Benz. W tym okresie krajowi przewoźnicy zarejestrowali 271 pojazdów tej marki, co przełożyło się na jej udział w rynku na poziomie 45,3% (+1pkt proc. w porównaniu z wynikiem po kwietniu br.) Ten doskonały rezultat Mercedes-Benz zawdzięcza przede wszystkim kategorii MINI, gdzie w tym roku zarejestrowano już 183 szt. pojazdów z logo trójramiennej gwiazdy (o 73 szt. więcej niż przed rokiem). To z kolei przełożyło się na 87-procentowy udział w tym segmencie i jednocześnie zagwarantowało niemieckiej marce po raz kolejny prymat w całym autobusowym rynku. Na ten sukces zapracowały także polskie firmy nadwoziowe, które przede wszystkim dokonują konwersji modelu Sprinter. Łącznie była to liczba aż 145 szt. Ponadto Mercedes-Benz sprzedał na polskim rynku jeszcze 88 autobusów o DMC powyżej 8t (w ramach spółki EvoBus Polska), które w zdecydowanej większości reprezentowały kategorię pojazdów turystycznych. Wracając do generalnej klasyfikacji to wiceliderem polskiego rynku autobusów została firma Solaris Bus & Coach z wynikiem 77 szt. Po pięciu miesiącach br. udział rynkowy polskiego producenta wynosi blisko 13% ( o -1pkt. proc. mniej niż po kwietniu). Trzecią pozycję w rankingu zajmuje Solbus (51) z udziałem niemal 9% (-2pkt. proc. w porównaniu z notowanym po kwietniu), a na czwartym miejscu uplasował się czeski SOR (42), który zwiększył swoje udziały w rynku do 7% (+1pkt. proc niż po czterech Miesiącach br.) Stawkę najważniejszych autobusowych graczy w tym roku zamykają marki: MAN, Iveco, Setra, Autosan, VDL i Van Hool.


4trucks.pl / PZPM

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL