85 lat Goodyeara w Polsce

85 lat Goodyeara w Polsce

Najważniejsze wydarzenia w historii firmy.

W tym roku mija 85 lat, od kiedy Goodyear zawitał do Polski. Dokładnie 15 kwietnia 1929 roku amerykańska firma otworzyła swoje przedstawicielstwo w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej 42. Datę tę można uznać za przełomową, bo dziś Polska to nie tylko ważny europejski rynek, ale też kraj, w którym mieści się jedna z największych fabryk Goodyeara.

- Aż 85 lat obecności Goodyeara na polskim rynku to dla nas ważny jubileusz i okazja, aby przypomnieć przełomowe chwile w historii całej firmy Te chwile to zarówno innowacje technologiczne i produktowe, nowe zakłady produkcyjne, laboratoria badawcze oraz centra rozwoju, wchodzenie na kolejne rynki, jak i sukcesy sportowe. Bardzo ważną częścią historii jest także zaangażowanie - od blisko 20 lat jako inwestora strategicznego - koncernu Goodyear w fabrykę w Dębicy - powiedział Jacek Pryczek, prezes zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. oraz Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o.

Kalendarium wydarzeń:
1898 - Amerykański przemysłowiec Frank Seiberling zakłada firmę w Akron w stanie Ohio. Na cześć wynalazcy Charlesa Goodyear’a (1800-1860) nazywa ją Goodyear Tire and Rubber Company.
1899 - Rozpoczęcie produkcji. Początkowo są to gumowe podkładki pod końskie podkowy oraz inne drobne przedmioty z gumy.
1901 - W reklamie na łamach Saturday Evening Post pojawia się znany do dziś logotyp firmy Goodyear - "Wingfoot", czyli uskrzydlona stopa, atrybut greckiego patrona posłańców Hermesa (lub jego rzymskiego odpowiednika - Merkurego), którego przedstawiano w "uskrzydlonych" sandałach.
1908 - Przedstawicielstwo Goodyear w Detroit dostarcza 1200 kompletów opon do przełomowego Forda Model T. Goodyear staje się kluczowym dostawcą ogumienia dla amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Współpraca z koncernem Ford trwa do dziś.
1909 - Pierwsza opona Goodyear do samolotu. W ciągu następnych lat powstanie Goodyear Aviation - lotniczy oddział koncernu.
1911 - Światową sławę zdobywa pierwszy sterowiec zbudowany przez firmę Goodyear. Naukowcy z Akron opracowali unikalną tkaninę jako poszycie konstrukcji.
1914 - Podczas wyścigu 500 mil na torze Indianapolis wszyscy zawodnicy używają opon Goodyear. To mocne wejście koncernu w sport samochodowy.
1916 - Goodyear stał się największym producentem opon samochodowych na świecie. Firmę promuje hasło "More people ride on Goodyear tires than on any other kind".
1917 - Roczny dochód firmy przekracza 100 milionów dolarów. Produkcja ogumienia dla amerykańskich oddziałów walczących we Francji.
1924 - Goodyear kupił od niemieckiej firmy Zeppelin licencję na budowę sterowców. Rozpoczęcie prac na syntetycznym kauczukiem o nazwie Chemigum.
1929 - Oficjalne przedstawicielstwo firmy The Goodyear Tire and Rubber Company w Polsce. Niedługo potem opony Goodyear są już dostępne na terenie całej Polski.
1941 - Po ataku na Pearl Harbour Goodyear przestawia się na produkcję wojenną.
1943 - Goodyear otrzymał kontrakt na produkcję elementów kadłuba do ciężkich bombowców strategicznych Boeing B-29 Superfortress (Superforteca). Większość załogi Goodyear stanowiły wtedy kobiety.
1949 - Początek budowy zakładów w Luksemburgu. Pierwsza telewizyjna reklama Goodyeara.
1963 - Craig Breedlove pobił rekord M. Thompsona, osiągając 407,75 mil na godzinę. Jego "Spirit of America" jechał na ogumieniu Goodyear.
1964 - Goodyear dołączył do elitarnego grona oficjalnych dostawców opon dla Formuły 1.
1965 - Paul Richard „Richie” Ginther (Honda) zwyciężył wyścig o Grand Prix Meksyku, zdobywając pierwsze z 368 zwycięstw zespołów wspieranych przez Goodyeara w Formule 1. To rekord pod względem liczby zwycięstw spośród producentów opon na świecie.
1970 - Opony Goodeyar XLT zamontowane w pojeździe MET (Modularized Equipment Transporter) lądują na Księżycu w ramach misji Apollo 14.
1984 - Zakup toru testowego Mireval we Francji.
1990 - Nieoficjalny import opon Goodyear do Polski i innych krajów postkomunistycznych.
1995 - Zakup większościowego pakietu akcji spółki T.C. Dębica przez Goodyeara. Początek inwestycji Goodyeara w Polsce.
1998 - Ostatni wyścig samochodu na oponach Goodyear w Formule 1.
2001 - Goodyear GT3 - pierwsza seryjnie produkowana, ekologiczna opona, do produkcji której użyto m.in. ziarna kukurydzy.
2010 - Prototypowa opona BioIsopreneTM zaprezentowana na konferencji klimatycznej w Kopenhadze.
2011 - Goodyear pracuje nad technologią automatycznego utrzymywania ciśnienia w oponach (Air Maintenance Technology - AMT).
2012 - Goodyear zaprezentował opony o ocenie AA na etykiecie. Koncepcyjne opony EfficientGrip AA Edition osiągają jedne z najlepszych wyników w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni i oporów toczenia.
2012 - naukowcy z Centrum Innowacji Goodyeara odkryli, że zastosowanie oleju sojowego w produkcji opon może potencjalnie wydłużyć żywotność bieżnika o 10% i zmniejszyć zużycie ropy naftowej wykorzystywanej do ich tworzenia nawet o 26,5 miliona litrów rocznie.
2013 - premiera innowacyjnej opony EfficientGrip Performance, która posiada klasę A w kategorii przyczepności na mokrej nawierzchni i klasę B w kategorii oporu toczenia.
2013 - Firma Goodyear Tire & Rubber Company po raz trzeci z rzędu znalazła się na liście 100 Najbardziej Innowacyjnych Firm na Świecie Thomson Reuters.

- Fabryka w Dębicy to obecnie jeden z największych zakładów koncernu Goodyear na świecie, zatrudnia blisko 3 tysiące osób i jest jednym z największych polskich eksporterów. Właśnie na Podkarpaciu produkowane są nowoczesne opony, które wybierają kierowcy na całym świecie. Historia Goodyeara i Dębicy pokazuje, że w świecie motoryzacji wszystko jest możliwe - dodał J. Pryczek.


4trucks.pl / Goodyear Dunlop Tires Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL