Continental zdobywcą nagrody GreenTec Award 2014

Continental zdobywcą nagrody GreenTec Award 2014

Wiodący producent i dostawca opon samochodowych Continental oraz zajmujący się biologią molekularną i ekologią stosowaną Instytut Fraunhofera (IME) na Uniwersytecie w Münster, zostały uhonorowane nagrodą GreenTec Award 2014 za ich wspólny projekt badawczy "RUBIN - Przemysłowe wytwarzanie naturalnego kauczuku z mniszka lekarskiego".

Sześćdziesięcioosobowe jury, składające się z ekspertów branżowych oraz przedstawicieli środowisk akademickich, stowarzyszeń zawodowych i mediów, uznało ten projekt za wybitny przykład zaangażowania w ochronę środowiska i stworzenia pionierskiej technologii w kategorii "Automobility". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 4 maja w Monachium podczas IFAT, wiodących targów technologii ekologicznych na świecie, w obecności 1000 gości ze świata biznesu, sportu i rozrywki. Nagrody GreenTec Award, przyznawane od 2008 roku w 14 różnych kategoriach, są najważniejszymi europejskimi wyróżnieniami w zakresie ochrony środowiska i biznesu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z uhonorowania tą nagrodą naszego projektu wytwarzania gumy z mniszka lekarskiego. Continental rozwija bardzo obiecującą technologię, której pełny potencjał zostanie osiągnięty w ciągu najbliższych kilku lat. Mając nadzieję na wzrost poziomu motoryzacji na szybko rozwijających się rynkach, takich jak Azja, oczekujemy znacznego wzrostu popytu na kauczuk naturalny. Jesteśmy przekonani, że stosowanie gumy z korzenia mniszka lekarskiego sprawi, iż nasza produkcja opon stanie się znacznie bardziej wydajna i zrównoważona - powiedział Nikolai Setzer, członek zarządu firmy Continental odpowiedzialny za Dział Opon.

- W projekcie RUBIN staramy się znaleźć ekologicznie, ekonomicznie i społecznie praktyczne rozwiązanie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kauczuk naturalny - dodał dr Andreas Topp, wiceprezes firmy Continental odpowiedzialny za surowce, rozwój oraz wdrażanie do produkcji opon. Continental oraz IME pracują obecnie nad przemysłowym wykorzystaniem rosyjskiego mniszka lekarskiego, o którym mówi się, że jest bardzo bogaty w kauczuk i nie wymaga tropikalnego klimatu w przeciwieństwie do drzew kauczukowych. Tę niewymagającą roślinę można hodować w wielu regionach o klimacie umiarkowanym, które były dotąd bezużyteczne w tego typu uprawach.

- Pozyskiwanie gumy z dmuchawców skróci trasy transportu kauczuku do naszych zakładów produkcyjnych i umożliwi zaspokojenie rosnącego światowego popytu na kauczuk bez poświęcania większej powierzchni cennych obszarów lasów tropikalnych. Oba te czynniki będą miały trwały pozytywny wpływ na światową emisję dwutlenku węgla oraz bioróżnorodność - podkreślił dr Andreas Topp.


4trucks.pl / Continental Opony Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL