Za przekroczenie prędkości zabiorą prawo jazdy?

Za przekroczenie prędkości zabiorą prawo jazdy?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce ostrzej karać kierowców łamiących przepisy drogowe. Według projektu MSW za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h kierowca mógłby stracić prawo jazdy.

Według policyjnych statystyk w 2013 roku najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Wyniku 8 276 wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości tylko w zeszłym roku śmierć poniosło 966 osób, a 11 344 zostało rannych.

Kolejną z propozycji MSW jest zmiana kwalifikacji kary za jazdę bez uprawnień. Według obecnych przepisów jest to wykroczenie, natomiast według proponowanych zmian ma to być już przestępstwo.

- Według mnie zabieranie prawa jazdy za przekroczenie o 50 km/h dopuszczalnej prędkości powinno być ograniczone tylko do obszarów zabudowanych - mówi Piotr Rogula, obecnie właściciel i instruktor Rajdowej Szkoły Jazdy z Kielc, a niegdyś kierowca rajdowy. - Jeżeli chodzi natomiast o jazdę bez uprawnień to jest więcej haniebnych czynów, które mogłyby być przestępstwami. W końcu ktoś, kto prowadził motocykl bez prawa jazdy kategorii A trafić może do centralnego rejestru skazanych na 10 lat. Lepszym pomysłem powinny być w tym przypadku wyższe mandaty - dodaje.

Możliwe, że te i inne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego wejdą w życie już od następnego roku.


4trucks.pl / regiomoto.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL