Symulacja karambolu - największe ćwiczenia służb ratowniczych

Symulacja karambolu - największe ćwiczenia służb ratowniczych

Symulacja karambolu na Południowej Obwodnicy Warszawy to pierwsze na tej ważnej drodze ćwiczenia służb ratowniczych na tak dużą skalę!

W piątek 9 maja Policja, straż pożarna, ratownicy medyczni i służby drogowe sprawdzą umiejętność zarządzania akcją ratowniczą na drodze szybkiego ruchu.

Karambol na obwodnicy Warszawy
Karambol na węźle Opacz na Południowej Obwodnicy Warszawy. Na stojącą grupę samochodów najechały kolejne. Bilans: 5 rozbitych aut i 15 poszkodowanych. W jednym z samochodów doszło do rozszczelnienia baku, wskutek czego na jezdnię wyciekł olej napędowy. Trwa akcja ratunkowa – tak brzmiałyby doniesienia medialne, gdyby na Południowej Obwodnicy Warszawy faktycznie doszło do wypadku. Na szczęście to tylko ćwiczenia! Symulacja została przygotowana w oparciu o powyższą fabułę. W realizacji wykorzystano pięć rozbitych pojazdów. Role poszkodowanych odgrywa grupa statystów ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Warszawskiej Akademii Medycznej.

W akcji ratowniczej wezmą udział jednostki straży pożarnej (w tym ratownictwa chemicznego), policji oraz służby drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad . Ze względu na liczbę ofiar, pomoc medyczna udzielana będzie w specjalnie rozstawionym namiocie, a najcięższe ofiary transportowane będą śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ogólnodostępne ćwiczenia, zorganizowane w ramach obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbędą się 9 maja 2014 r. (piątek) w godzinach od 10.00 do 12.00 na Południowej Obwodnicy Warszawy (S2/S8) na zamkniętym dla ruchu węźle Opacz. Dalsza część trasy S8 (Opacz-Pruszków) jest już w trakcie budowy.

Pojawią się samochodowe wraki, zakrwawione ofiary, ratownicy medyczni udzielający pierwszej pomocy, straż pożarna rozcinająca zgniecione wozy i policja nadzorująca miejsce zdarzenia. Szokujące obrazy mają przemówić do wyobraźni wszystkich użytkowników dróg. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowią okazję do ćwiczeń. Szczegóły dojazdu znajduję się w załączanym pliku.

9 maja „DNIEM OTWARTYM” w laboratoriach drogowych GDDKiA
Jak głęboka będzie koleina, gdy przejedzie po niej kilka tysięcy razy metalowe koło symulujące nacisk ciężarówki? Ile siły trzeba, aby rozerwać dwie warstwy jezdni? W jaki sposób sprawdza się odblaskowość linii na drodze? Jak wygląda przekrój przez wszystkie jej warstwy? Ile asfaltu tak naprawdę jest w nawierzchni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać już 9 maja 2014 r. (w Rzeszowie 7 maja) w laboratoriach drogowych GDDKiA.

„Dzień Otwarty Laboratorium Drogowego GDDKiA” to jedna z serii wydarzeń przygotowanych w ramach obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej w 16 województwach.

DZIEŃ OTWARTY na drodze i ćwiczenia ratownicze w woj. lubuskim
W województwie lubuskim, 9 maja, w ramach „Dnia Otwartego” będzie można odwiedzić zamknięty jeszcze, ostatni odcinek drogi ekspresowej S3. Droga ta do końca maja połączy Szczecin z autostradą A2. Dla chętnych dostępny zostanie Obwód Utrzymania Drogi w godzinach 10.00-14.00. Poza zwiedzaniem samego budynku i poznania organizacji w OUD, będzie można także uzyskać informacje m.in. o wykorzystanych środkach unijnych oraz obejrzeć wystawę zdjęć ze zrealizowanych przy współudziale środków unijnych inwestycji GDDKiA. Na placu OUD zaprezentowany zostanie sprzęt służący do prac utrzymaniowych jak i pomiarowych wykonywanych przez GDDKiA.

Co więcej, w samo południe rozpocznie się pokaz ćwiczeń służb ratowniczych podczas symulowanego wypadku na drodze S3 na węźle Międzyrzecz-Północ. Tu podobnie jak w Warszawie w wydarzeniu weźmie udział kilka służb ratownictwa drogowego.

GDDKiA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL