Inter Cars SA giełdową spółką roku

Inter Cars SA giełdową spółką roku

Największy dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych w Polsce został Giełdową Spółką Roku w rankingu Pulsu Biznesu.

Inter Cars SA zajął także czołowe pozycje w kategoriach "Perspektywy rozwoju", "Kompetencje zarządu" i "Sukces 2013".

Nagrody w poszczególnych kategoriach wręczono na uroczystej gali, która odbyła się 31 marca br. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Gościli na niej menadżerowie firm, zarządzający funduszami, analitycy, inwestorzy i przedstawiciele resortu skarbu oraz partnerzy plebiscytu. Laureatów wyłaniano w pięciu kategoriach: "Kompetencje zarządu", "Relacje z inwestorami", "Jakość produktów i usług", "Perspektywy rozwoju", "Sukces 2013", a także klasyfikowano w tzw. rankingu głównym.

Niekwestionowanym zwycięzcą głównego rankingu została spółka Inter Cars, której przyznano tytuł Giełdowej Spółki Roku. To jednak nie wszystko. Eksperci rankingu docenili także zarząd spółki, możliwości jej dalszej ekspansji i dotychczasowe osiągnięcia.

Inter Cars SA zgarnął pierwszą nagrodę w kategorii "Perspektywy rozwoju". Niezależni analitycy, doradcy i maklerzy uznali, że spółka czuje rynek, podejmuje trafne decyzje, jest innowacyjna oraz dostrzega luki na rynku. Trzecie pozycje spółka zajęła w kategoriach "Sukces 2013" i "Kompetencje zarządu".

Oceniający w kategorii "Sukces 2013" zwracali uwagę na poszerzanie udziału w rynku, zdobywanie nowych rynków, kontraktów oraz inicjatywy i spektakularne osiągnięcia, dzięki którym mówiło się o spółce. Mniejsze znaczenie miał sukces finansowy czy giełdowa stopa zwrotu. Nagroda w kategorii "Kompetencje zarządu" została przyznana za aktywność zarządu w 2013 r., komunikację z rynkiem, dotrzymywanie obietnic i zobowiązań.

- Nagroda cieszy przede wszystkim dlatego, że docenili nas analitycy i doradcy inwestycyjni, czyli najbardziej wymagający ludzie rynku - mówił Piotr Zamora, dyrektor finansowy Inter Cars SA, który reprezentował spółkę na gali.

W 2013 roku przychody Inter Cars SA wzrosły o 16,5 %. Taki wynik pozwala myśleć o wzroście sprzedaży w 2014 roku rzędu 8 - 10 %. Spółka została doceniona w szczególności za aktywność wykazaną w ciągu ostatnich 5 lat. Jeszcze w 2009 r. skonsolidowane przychody wynosiły 2 mld zł, a zysk netto 68 mln zł. Cztery lata później przychody przekroczyły 3,5 mld zł, a zysk netto poszybował do 150 mln zł.

Inter Cars SA to przykład firmy, która powstała od podstaw na przełomie lat 80 i 90 lat i dzięki ciągłemu rozwojowi osiągnęła miliardowe przychody w ostatniej dekadzie. Po opanowaniu polskiego rynku, spółka ma przed sobą perspektywę ekspansji międzynarodowej. Nie jest to łatwa ścieżka, ale rozwój filii zagranicznych daje duże szanse, że i na tym polu Inter Cars SA odniesie sukces.

Jednym z najważniejszych wyzwań jest budowa centrum logistyczno - magazynowego w Zakroczymiu. Inwestycja ma pochłonąć 155 mln zł, z czego 120 mln z latach 2014 i 2015.

Spółka chce też umocnić swoją pozycję na rynku w segmencie sprzedaży części do pojazdów użytkowych.

Giełdowa Spółka Roku jest najstarszym i najbardziej prestiżowym rankingiem spółek giełdowych, organizowanym przez redakcję "Pulsu Biznesu" od 15 lat. Ponad 120 ekspertów, ankietowanych przez TNS Polska, oceniało poziom kompetencji zarządu, perspektywy rozwoju, sukces w 2013 r., relacje z inwestorami oraz jakość produktów i usług. W rankingu sklasyfikowano ponad dwustu emitentów.
Puls Biznesu przepytał tych, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów. Analitycy, doradcy i maklerzy reprezentowali domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i inwestycyjne, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe z całego kraju.
Jeden uczestnik sondażu oceniał średnio ok. 18 spółek, wybranych tak, aby najlepiej dopasować je do zakresu obowiązków i zainteresowań. W końcowym zestawieniu uwzględniono te podmioty, które oceniło przynajmniej 2 lub 3 ekspertów. Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu zostały uszeregowane według wartości średniej ocen.


4trucks.pl / Inter Cars SA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL