WITD: Przeładowany bez ładunku

WITD: Przeładowany bez ładunku

Kolejnego "busa" z zaniżoną masą własną umieszczoną w dowodzie rejestracyjnym zatrzymali inspektorzy Zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Wczoraj na drodze krajowej nr 10 w okolicy Wałcza, w trakcie kontroli samochodu ciężarowego m-ki Mercedes typ 612, na podstawie dowodu rejestracyjnego stwierdzono, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu ograniczona została do 3500 kg.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wpis masy własnej pojazdu stwierdzający, że pojazd bez ładunku powinien ważyć zaledwie 2620 kg. Biorąc pod uwagę gabaryty oraz znajomość tego typu pojazdów, masa własna wydawała się inspektorom rażąco niska. W celu potwierdzenia przypuszczeń pojazd zważono na przenośnych wagach w miejscu do tego celu przystosowanym. Niestety i tym razem stwierdzono rażące zaniżenie masy pojazdu w dowodzie rejestracyjnym, ponieważ pojazd bez ładunku ważył aż 3650 kg, a więc przekraczał nawet dopuszczalną masę całkowitą pojazdu określoną w dowodzie rejestracyjnym. W związku z powyższym zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, a kierującego ukarano mandatem karnym, ponieważ jak się okazało w trakcie kontroli kierowca nie posiadał odpowiedniej kategorii prawa jazdy do kierowania pojazdem wraz z przyczepą, której dmc przekracza 750 kg.

Zastanawiające jest w jaki sposób w lutym br. pojazd przeszedł pozytywnie badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu, ponieważ nie stwierdzono żadnego wyposażenia dodatkowego, w które pojazd mógłby być doposażony po badaniu technicznym wykonywanym na stacji kontroli pojazdów.

Zaniżona dopuszczalna masa całkowita pojazdu do 3500 kg pozwala przedsiębiorcom na obniżenie kosztów związanych np. z obowiązkiem ponoszenia opłat drogowych, montażem i użytkowaniem tachografu czy uzyskaniem licencji na transport zarobkowy. W ten oto sposób stanowią oni nieuczciwą konkurencję dla przewoźników, którzy respektują obowiązujące przepisy prawa.


4trucks.pl / WITD Szczecin

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL