SM Logistic zaufała agregatom Carrier Transicold Vector 1550

SM Logistic zaufała agregatom Carrier Transicold Vector 1550

Firma SM Logistic Sp. z o.o., jeden z kluczowych graczy na polskim rynku przewozów chłodniczych zaopatrzył flotę swoich nowych naczep w 14 agregatów Carrier Transicold Vector 1550 wykorzystujących technologię E-Drive.

Carrier Transicold pomaga ulepszać na całym świecie transport ładunków w kontrolowanej temperaturze, proponując kompletną gamę wyposażenia do pojazdów chłodniczych i kontenerów. Carrier Transicold jest częścią UTC Building & Industrial System, która wchodzi w skład United Technologies Corp. (NYSE: UTX).

SM Logistic dostarcza towar w kontrolowanej temperaturze do sieci dużych supermarketów w Polsce. Potrzebuje urządzeń, które są wydajne i wyróżniają się niskim zużyciem paliwa. Opatentowany, elektryczny napęd E-Drive™ pozwolił wyeliminować mechaniczne przekładnie typowe dla agregatów napędzanych za pomocą pasków. Vectory 1550 mają mniej części wymagających obsługi, takich jak sprzęgła czy paski. Zmniejsza to ryzyko awarii i przestoju.

- Kupiliśmy agregaty Vector ze względu na ich interesującą konstrukcję - mówi Zdzisław Potempa, prezes zarządu SM Logistic Sp. z o.o. - Są mało skomplikowane, a ich obsługa serwisowa jest łatwiejsza.

Vectory 1550 mają nie tylko mniej ruchomych części. Należą również do najlżejszych agregatów na rynku. Przy masie zaledwie 739 kg przyczyniają się do wzrostu ładowności pojazdu. Poziom hałasu, jaki emitują jest niski. To otwiera im drogę do pracy do pracy w dystrybucji miejskiej. Oferują również większy komfort kierowcy.

- Vectory są ciche. Kierowca i wszyscy wokół na pewno to docenią - wyjaśnia Potempa.

Vector 1550 spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów. SM Logistic musi utrzymać wysoką jakość dostaw w łańcuchu chłodniczym w każdych warunkach. Także przy częstym otwieraniu drzwi ładowni czy temperaturze otoczenia dochodzącej do -30o C.

Wyposażone w ekonomizer agregaty Vector 1550 szybko zbijają temperaturę. Jej właściwy poziom uzyskują do 25% szybciej niż konwencjonalne urządzenia, co sprzyja szybkiemu osiąganiu pożądanej temperatury w ruchu dystrybucyjnym. Technologia E-Drive zapewnia ogrzewanie o stałej mocy 8800 W, skuteczne również podczas ostrych zim, zdarzających się w Polsce.

Ekonomizer pozwala również osiągać niskie zużycie paliwa. W połączeniu z hermetyczną sprężarką umożliwił on zoptymalizowanie zapotrzebowania Vectora 1550 na energię. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe było użycie do napędu agregatu silnika o pojemności zaledwie 1,5 l.

- Testujemy w praktyce agregaty Vector 1550 od kilku miesięcy. Zebrane dane wskazują, że zużycie paliwa jest tak niskie, jak oczekiwaliśmy - mówi Zdzisław Potempa.

Carrier Transicold oddaje do dyspozycji gęstą sieć serwisową, która wspiera działalność SM Logistic poprzez zwiększenie dyspozycyjności pojazdów.

- Łańcucha chłodniczego nie można przerwać. Sieć serwisowa Carrier Transicold zapewnia obsługę w całej Europie. To dla nas bardzo ważne - mówi Zdzisław Potempa.


4trucks.pl / Carrier Transicold Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL