Ubezpieczenia komunikacyjne - podstawowe pojęcia

Ubezpieczenia komunikacyjne - podstawowe pojęcia

Jesteśmy świadomi, że podpisując jakiekolwiek dokumenty musimy je najpierw przeczytać i przeanalizować wszystkie zapisy umowne.

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku umów ubezpieczeń komunikacyjnych. Problem w tym, że wielu klientów nie wie, co oznaczają pewne terminy, jakimi posługuje się firma ubezpieczeniowa w swoich ofertach i umowach podpisywanych z klientem.

Niezrozumiałe pojęcia
Ubezpieczenie OC, AC, NNW czy Zielona Karta i Assistance? O ile większość kierowców wie, czym jest polisa OC i AC, o tyle wiele terminów, z jakimi można spotkać się w umowach ubezpieczeniowych, jest niezrozumiałych lub nawet błędnie interpretowanych przez konsumentów. W konsekwencji kierowca może być niemile zaskoczony, jeśli okaże się, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy AC, ponieważ szkoda ma zbyt niską wartość i nie przekracza kwoty franszyzy integralnej czy redukcyjnej. Już w trakcie wyboru polisy ubezpieczeniowej, przy korzystaniu m.in. z porównywarki cen ubezpieczeń i kalkulatora OC i AC można spotkać się z niezrozumiałymi terminami z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych. Na szczęście można je rozwikłać, korzystając z pomocy ekspertów ubezpieczeniowych z porównywarki mFind.pl

mfind2

Przykładowe definicje
Dla klienta wykupującego ubezpieczenia komunikacyjne swojego pojazdu, największe znaczenie mogą mieć w umowie ubezpieczeniowej takie pojęcia jak:

Amortyzacja - znajduje zastosowanie w stosunku do ustalania trybu naprawy pojazdu w ramach ubezpieczenia autocasco, oznacza zaś zużycie części pojazdu. Ubezpieczenie auta może zakładać wypłatę świadczenia z polisy po skorygowaniu go o amortyzację części samochodu.

Franszyza integralna - w ubezpieczeniu AC oznacza kwotę do wysokości której odpowiedzialność finansową ponosi właściciel, a powyżej tej kwoty całość szkody pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe.

Franszyza redukcyjna - udział ubezpieczonego w odszkodowaniu, ustalany procentowo lub kwotowo, stosowany w ubezpieczeniach AC.

Szkoda całkowita - szkoda powodująca utracenie przedmiotu ubezpieczenia lub jego zniszczenie w taki sposób, że jego naprawa przekraczałaby 70% jego wartości,

Suma ubezpieczeniowa - wartość kwotowa, określająca maksymalną granicę odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela.

Znając interpretację podstawowych pojęć wykorzystywanych w terminologii ubezpieczeniowej, klient popisujący umowę ubezpieczeniową z daną firmą, niezależnie od tego, czy chodzi tu o ubezpieczenie OC, AC, czy Assistance lub NNW, doskonale wie, jakie obowiązki bierze przy tym na siebie, a w jakich sytuacjach będzie mógł liczyć na pomoc ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL