Funkcjonariusze zlikwidowali mobilną fabrykę paliwa

Funkcjonariusze zlikwidowali mobilną fabrykę paliwa

W okolicach Częstochowy śląscy celnicy wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 3 osoby, które zajmowały się nielegalną produkcją paliwa z oleju opałowego.

Instalacja do usuwania barwnika z oleju opałowego była umieszczona na samochodzie dostawczym.

W czwartek (20.03) w wczesnych godzinach porannych śląscy celnicy i funkcjonariusze CBŚ w okolicach Częstochowy prowadzili kontrole w z związku z podejrzeniem produkcji nielegalnego paliwa. Na jednej z posesji kontrolujący zauważyli, samochód cysternę, samochód dostawczy Mercedes Sprinter oraz specjalny zbiornik do przewozu paszy, połączone systemem węży z pracującą pompą.

Celnicy i policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 3 mężczyzn, w wieku od 40 do 50 lat, którzy zajmowali się nielegalną produkcją oleju napędowego z barwionego oleju opałowego. Do tego procederu mężczyźni wykorzystywali "mobilną fabrykę", którą stanowiła pompa i aparatura filtrująca, zamontowane na samochodzie dostawczym.

Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 30 tys. litrów paliwa, które miało służyć do celów napędowych. Gdyby odbarwiony olej trafił na rynek, to Skarb Państwa na tej nielegalnej produkcji paliwa straciłby ponad 60 tys. złotych niezapłaconego podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej.

Użycie oleju opałowego do celów napędowych to nie tylko niezapłacenie należnych podatków, ale też możliwość poważnego uszkodzenia silnika samochodu. Likwidując takie nielegalne fabryki paliw Służba Celna zwalcza oszustwa podatkowe i chroni rynek przed nieuczciwą konkurencją.

Zatrzymanym mężczyznom grożą wysokie kary grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności. Na poczet grożących kar kontrolujący zabezpieczyli gotówkę oraz samochody.


4trucks.pl / Służba Celna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL