Rośnie popyt na drobnicę

Rośnie popyt na drobnicę

Pall-Ex, międzynarodowa sieć przewozów drobnicowych zanotowała w ubiegłym roku wzrost liczby przewożonych ładunków o 22%.

Wyniki dotyczą liczby przewozów realizowanych przez Pall-Ex we wszystkich europejskich krajach, w których sieć prowadzi działalność: w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, we Włoszech, Rumunii, Francji oraz w Polsce. W niektórych krajach wzrost był znacznie wyższy.

Bardzo dobre wyniki osiągnęła zwłaszcza Pall-Ex Iberia, sieć uruchomiona w 2011 r. i działająca na terenie Hiszpanii oraz Portugalii. Obroty sieci w tamtejszym regionie wzrosły aż o 50%, o 20% zwiększyła się także liczba firm transportowych zrzeszonych w sieci. Po uruchomieniu w ubiegłym roku sieci we Francji i Polsce, zwiększyła się też na tamtejszym rynku o 20% liczba przewozów międzynarodowych. Pall-Ex Iberia spodziewa się, że w tym roku wzrost uda się utrzymać. Plany zakładają, że liczba przewożonych ładunków wzrośnie o 32%, o 15% powiększy się też grono partnerów regionalnych sieci. Dane są o tyle interesujące, że rynek hiszpański jest w dużym stopniu podobny do polskiego - tam również panuje duże rozdrobnienie firm transportowych.

Dobre wyniki Pall-Ex to z jednej strony efekt rosnącego zapotrzebowania na przewozy drobnicowe, z drugiej konsolidacji firm transportowych w ramach sieci. Przykładem może być przejęcie przez rumuński Pall-Ex firmy TCE Holding, jednego z największych operatorów logistycznych na tamtejszym rynku. Rumuńska sieć to pierwszy oddział Pall-Ex w Europie Środkowo-Wschodniej. Na przestrzeni ostatnich 2 lat zrealizował on przewóz ponad 100 tysięcy palet.

W Polsce sieć, która została uruchomiona we wrześniu ubiegłego roku, notuje wzrost miesiąc do miesiąca na poziomie kilkunastu procent. - Tendencja do minimalizowania kosztów związanych chociażby z gromadzeniem zapasów się utrzymuje, klienci zamawiają mniejsze partie towaru, coraz więcej firm zleca wszystkie procesy logistyczne na zewnątrz, a to pozytywnie wpływa na rozwój rynku. - tłumaczy Karolina Gil, dyrektor sprzedaży Pall-Ex Polska.

Prognozy na ten rok są jeszcze lepsze. Pall-Ex chce zwiększyć liczbę przewozów dzięki uruchomieniu regularnych połączeń międzynarodowych, a także powiększeniu sieci partnerskiej. Obecnie firma zrzesza w Polsce 21 partnerów regionalnych, w tym roku chce podpisać umowy o współpracy z co najmniej pięcioma kolejnymi niezależnymi firmami transportowymi.

- Pomimo wielu obaw o sytuację gospodarczą, w ubiegłym roku branża transportowa radziła sobie całkiem dobrze. Wszystko na to wskazuje, że ten rok będzie jeszcze lepszy, zwłaszcza dla przewoźników specjalizujących się w drobnicy. Nastroje w gospodarce poprawiają się a rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, co ma wpływ na strukturę przewozów i zapotrzebowanie na transport niewielkich partii towarów - przekonuje Karolina Gil.


4trucks.pl / Pall-Ex

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Kilkukrotny wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów Maksymalna kara dla firmy transportowej wynosi obecnie 20 tys. funtów za każdą przewiezioną niezgodnie z prawem osobę.