WITD: Gra z inspekcją w 4 karty

WITD: Gra z inspekcją w 4 karty

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu.

W dniu 25 lutego 2014 ok. godz. 11:30, podczas prowadzenia rutynowych działań kontrolnych przez Inspektorów z Kłodzkiego Oddziału Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w m. Jeleniów na DK8, kierowca zespołu pojazdów nie zastosował się do poleceń zatrzymującego go do kontroli inspektora.

Funkcjonariusze niezwłocznie podjęli działania zmierzające do zatrzymania w/w pojazdu udając się w kierunku w którym odjechał zatrzymywany.

Po kilku kilometrach zlokalizowano zatrzymywany pojazd, który był ukryty na leśnej drodze nieopodal drogi krajowej nr 8. Pojazd był opuszczony a w pobliżu nie było kierowcy. W tym samym czasie zatrzymano również drugi - podobny zespół pojazdów, jak się okazało należący do tego samego przewoźnika. W czasie kontroli ujawniono, że kierowca wykonywał przewóz drogowy z Austrii do Polski posługując się kartą innego kierowcy. Czynił to ze względu na czas pracy którego normy przekroczył jeszcze przed wjechaniem na teren Polski.

Kierowca ujawnił również kulisy wykonywania przewozu przez jego kolegów którzy porzucili w lesie pojazd którym jechali również z Austrii. Kierowcy Ci ostatecznie wrócili na miejsce porzucenia pojazdu i okazali dokumenty oraz swoje karty kierowców. Analiza danych na kartach i w tachografie wykazała, że kierowcy ci używali zamiennie swoich kart w sposób który umożliwiał im "ukrycie" nieprawidłowości. Wynikiem kontroli opisanych dwóch pojazdów kierowanych przez łącznie trzech kierowców używających na zmianę czterech różnych kart tachografu cyfrowego było ukaranie ich mandatami karnymi na łączną kwotę 6000 zł oraz wszczęcie postępowań administracyjnych w/s nałożenia kar o łącznej kwocie 20000 zł. Kierowcy otrzymali zakaz dalszej jazdy bez odebrania wymaganego odpoczynku. W związku z używaniem ich niezgodnie z prawem, zostały również zatrzymane dwie z kontrolowanych czterech kart kierowców.”


4trucks.pl / WITD Wrocław

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL