System eCall obowiązkowy od 2015

System eCall obowiązkowy od 2015

Od października 2015 roku we wszystkich nowych samochodach osobowych i lekkich dostawczych będzie obowiązkowo montowany system eCall automatycznie powiadamiający służby ratunkowe o wypadku.

System eCall wykorzystuje numer telefonu ratunkowego 112. Zamontowany w samochodzie ułatwi zorientowanie się służbom ratunkowym co do skali wypadku, a także podjęcie decyzji o tym, jaka pomoc jest potrzebna. Dzięki systemowi ratownicy przybędą szybciej na miejsce wypadku, a to wiąże się ze skuteczniejszym ratowaniem życia, ograniczeniem obrażeń oraz ograniczeniem kosztów.

Komisja Europejska szacuje, że jedno urządzenie eCall kosztowałoby ok. 100 euro. Oczywiście pojawia się także ważny komisyjny głos o tym, że system powinien być dostępny bezpłatnie. W celu zapewnienia, iż samochody zaopatrzone w eCall nie będą nieustannie śledzone, wzmocniono klauzulę o ochronie danych osobowych. Obecnie system będzie wysyłał jedynie informację o typie pojazdu, rodzaju paliwa, czasie wypadku, dokładnej lokalizacji, kierunku jazdy i liczbie pasażerów zapiętych pasami. Europosłowie podkreślają jednak, że system nie wysyła sygnałów, dopóki nie zostanie aktywowany w momencie wypadku.

Więcej: http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/nowy-system-obowiazkowy-w-autach-od-2015-roku,1996528,324


4trucks.pl / interia.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL