Ranking jakości danych w bazie UFG

Ranking jakości danych w bazie UFG

Compensa, Warta i Benefia to liderzy najnowszego rankingu w zakresie jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Firmy te zajęły odpowiednio miejsca od 1 do 3. Na kolejnych pozycjach znalazły się Ceska Pojistovna (Proama) i Uniqa, które zajęły czwarte i piąte miejsce. Największego skoku w rankingu za 2013 rok dokonał Link 4, przeskakując o jedenaście pozycji - na szóste miejsce.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG** - przygotowany został już po raz trzeci. Klasyfikację sporządzono w oparciu o sześć wskaźników uwzględniających m.in. terminowość i jednoznaczność przesyłanych danych, czy odsetek unieważnianych rekordów. Ranking udostępniamy ubezpieczycielom za pośrednictwem systemu informatycznego UFG, co pozwala im na szybką diagnozę problemów oraz podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

- Jakość danych w bazie to bezpośrednia korzyść dla klientów firm ubezpieczeniowych. Rzetelne i wiarygodne dane nie wymagają bowiem dodatkowych wyjaśnień, jak to się dzieje w przypadku gdy występują rozbieżności - wyjaśnia Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG. - Ranking pokazuje też, że możliwe są inne kryteria oceny ubezpieczycieli niż tylko wysokość składki. Oczywiście kluczowym kryterium pozostaje jakość likwidacji szkód, ale coraz większego znaczenia nabiera przekonanie klientów o skutecznym zarządzaniu ich danymi przez ubezpieczycieli - dodaje

W 2013 roku Fundusz podjął wiele inicjatyw dla poprawy jakości danych gromadzonych w bazie Ośrodka Informacji UFG. Jedną z ważniejszych było wynegocjowanie nowego porozumienia między Funduszem, a ubezpieczycielami - w sprawie gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych. W umowie tej, która zastępuję poprzednią podpisaną prawie trzy lata temu, ubezpieczyciele przyjmują zobowiązania dostarczania do bazy danych najwyższej jakości oraz nakładają na siebie ograniczenia dotyczące sposobu wykorzystywania informacji uzyskiwanych z tej bazy. Dotychczas nową umowę podpisały dwadzieścia dwa towarzystwa, posiadające łącznie ponad 80 procent udziałów w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, mierzonego wielkością zbieranej składki.

- Zainteresowanie bazą UFG jest olbrzymie - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. - Świadczy o tym czterokrotnie większa, niż ilość pojazdów, liczba zapytań od ubezpieczycieli o dane znajdujące się w bazie. Utrzymanie wysokiej jakości tych danych leży więc w interesie całego rynku, a nasz ranking ma na celu zmobilizowanie firm do pilnowania jakości oraz terminowości przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu - dodaje.

Na koniec 2013 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC - dla 20,105 mln pojazdów (przed rokiem 19,671 mln) oraz AC - dla 4,351 mln pojazdów (odpowiednio 4,352 mln), a ponadto o wypłatach odszkodowań z tych polis na łączna sumę ponad 6,2 mld złotych. W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy OI UFG ponad 84,1 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów.


4trucks.pl / Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL