Bat na kiepskich kierowców

Bat na kiepskich kierowców

Nie oszukujmy się - na ulicach nie brak kierowców, których umiejętności pozostawiają wiele do życzenia.

Nieprzewidywalne albo lekkomyślne zachowania budzą irytację innych uczestników ruchu i stanowią realne zagrożenie bezpieczeństwa. Kiepscy kierowcy nie powinni jednak spać spokojnie - grożą im wysokie kary!

Chyba nic nie szarpie nerwów na drodze tak, jak zmotoryzowani, którzy nie potrafią korzystać ze swoich pojazdów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi cierpliwość i ... zasada ograniczonego zaufania. - Zasada ta mówi, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma prawo liczyć, że inni jego uczestnicy przestrzegają przepisów, chyba, że ich zachowanie wskazuje na to, że ignorują oni literę prawa - wyjaśnia Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. - Mówiąc w skrócie: na drodze trzeba czasem myśleć za innych i zachować czujność - dodaje Florkowska. Kiepscy kierowcy nie są jednak bezkarni i muszą słono płacić za swoje przewinienia.

Światła, których nie ma
Jednym z bardziej popularnych i irytujących błędów jest zajmowanie przez pojazd więcej niż jednego pasa ruchu. Taki wybryk zakończyć się może nie tylko stłuczką, ale i 150 złotowym mandatem. Zmiana pasa w ogóle bywa dosyć problematyczna, a kierowcom zdarza się niestety nie sygnalizować tego manewru albo robić to za późno (czyli np. w trakcie jego wykonywania). Oszczędność w korzystaniu z kierunkowskazów może zostać uznana za utrudnianie lub tamowanie ruchu i zaowocować 200 zł kary. Karane jest nawet nieodpowiednie ustawianie pojazdu na jezdni przed skręceniem. Brak kompetencji w tym zakresie może kosztować 150 zł. Zmotoryzowani powinni nauczyć się też prawidłowego korzystania ze świateł. Karane jest zarówno brak odpowiednich świateł jak i ich nadużywanie. Za niedopatrzenia w tym zakresie grozi nawet 300 zł kary (jeśli nieużywanie świateł będzie odbywać się w warunkach niedostatecznej widoczności).

Wjechać z klasą, bez mandatu
Niefrasobliwi zmotoryzowani zapominają czasem o konieczności parkowania pojazdu w miejscach w których po pierwsze nie tamuje on ruchu, a po drugie jest widoczny dla innych podróżnych. Niedbałość w tym zakresie może kosztować nawet 300 zł. Brak wiedzy szkodzi także wtedy, gdy przychodzi do przejazdu przez przejście dla pieszych - nieustąpienie pierwszeństwa pieszym w tym wypadku oznacza 350 zł kary. Gorąco może być także na skrzyżowaniu - kierowcy nie zawsze pamiętają, że nie można wjechać na skrzyżowanie jeśli nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy. Za taki czyn grozi mandat w wysokości 300 zł. Zmotoryzowani, którzy nie mają za bardzo doświadczenia w prowadzeniu pojazdu powinni pamiętać, że bardzo wolna jazda nie zawsze jest mile widziana. Jeżeli pojazd porusza się z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym to może oznaczać to konieczność uiszczenia nawet 200 zł kary. Innym zachowaniem, które przyprawia o dreszcze pozostałych uczestników drogi jest hamowanie w sposób zagrażający bezpieczeństwu - za taki wybryk grozi 300 zł mandatu.


4trucks.pl / Korkowo.pl

Przeczytaj też:
Za mandat zapłacimy kartą

W radiowozach pojawią się terminale

Aż 14 mandatów

Międzynarodowy transport z trzema kartami kierowców

Kolejne uderzenie w kierowców

Kierowca zapłaci mandat, policja dostanie prowizję WITD: Trzy ładunki jednym pojazdem

W dniu 15 kwietnia inspektorzy WITD w Poznaniu z oddziału terenowego w Kaliszu, udając się na punkt kontrolny w Kaliszu, zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy, który poruszał się po drodze krajowej nr 12 bez zabezpieczenia przewożonego ładunku sypkiego. Kradziona ładowarka w litewskim busie

Dnia 20 kwietnia funkcjonariusze Wspólnej Polsko–Niemieckiej Placówki w Świecku odzyskali maszynę budowlaną o wartości 80 tys. zł. Nowe prawo o ruchu drogowym nie poprawi bezpieczeństwa

Kolejna nowelizacja prawa drogowego zmierza do tego, aby można było legalnie nakładać kary na osoby i przedsiębiorców, którzy nie naruszają przepisów, polegających na przekroczeniu prędkości w ruchu drogowym. Coraz ostrzejsze przepisy drogowe... Co się zmienia?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej zmian zaostrzających kary dla kierowców oraz sposobów ich kontrolowania. Odpady wróciły na Ukrainę

22 tony odpadów zawrócili na Ukrainę funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Korczowej. WITD: Z sądowym zakazem za kierownicą

W dniu 30 stycznia 2015r. inspektorzy z WITD w Szczecinie wspólnie z funkcjonariuszami Policji z KMP w Szczecinie kontrolowali samochód ciężarowy, kierowany osobiście przez przedsiębiorcę.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL