Transport modułów, czyli szczegóły podróży nowego biura

Transport modułów, czyli szczegóły podróży nowego biura

Czy takie budynki, jak szkoła, czy też biurowiec mogą powstać w zaledwie dwa tygodnie? Mogą, a jest to możliwe dzięki technologii modułowej.

Takie rozwiązanie oferuje firma Touax, a krótkotrwały czas budowy możliwy jest dzięki transportowi gotowych elementów i solidnym złożeniu ich na miejscu. Szybko, tanio, a ponadto - dostosowując się do potrzeb klienta. Jednak czy w praktyce wygląda to tak łatwo, jak brzmi?

Transport gotowych elementów na miejsce, gdzie ma powstać nowy budynek, jest nie lada logistycznym wyzwaniem. Moduły przewożone są transportem ciężarowym z HDS zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Nowe elementy dostarczane są z Czech, natomiast używane (przeznaczone np. na wynajem) z Gdańska, Warszawy, Poznania, Trzebini czy też Wrocławia. Zaś od lokalizacji inwestycji zależy czas trwania transportu. Zazwyczaj przebiega on w 1-2 dni. W przypadku przewozu modułów zagranicę potrzebne są ewentualne zezwolenia celne. A sprawa jego bezpieczeństwa?
Transport objęty jest odpowiedzialnością cywilną przewoźnika (OCP). Odpowiednio zabezpieczone, kompletne moduły jadą ustawione bezpośrednio na samochodach ciężarowych. Jeden skład jest w stanie przewieźć dwa kontenery. W celach zabezpieczających używane są zaczepy kontenerowe lub pasy. Brzmi poważnie, jednak mimo że nie jest to łatwe przedsięwzięcie, moduły nie są towarem wymagającym szczególnej uwagi. A co za tym idzie, wybierając rozwiązanie modułowe, klienci nie muszą obawiać się, że części składowe nowego budynku ulegną zniszczeniu przed dotarciem na miejsce docelowe. Wszystkimi kwestiami związanymi z organizacją transportu zajmuje się dział logistyki firmy.

Duże? Czyli o jakiej wielkości jest mowa...
Wymiary zewnętrzne standardowego modułu wynoszą: 6,055 x 2,435 x 2,791 m, choć zdarzają się oczywiście i nieco większe. Dlatego ustalone zostało odgórne ograniczenie co do wielkości takich elementów - szerokość zewnętrzna: 2,435 lub 3 m, wysokość zewnętrzna: 2,791 - 3,450 m (wewnętrzna: 2,5 - 3 m), długość zewnętrzna: 2 - 9 m. Transporty ponadgabarytowe muszą być konwojowane.

Wybudowanie wielkogabarytowych budynków z wykorzystaniem technologii modułowej możliwe jest także dzięki materiałom, które są wykorzystane w tym celu. Jest to między innymi stalowa rama przestrzenna, obudowana blachą od zewnątrz, a od środka - płyty laminowane lub kartonowo gipsowe. Oprócz tego, moduły izolowane są wełną mineralną.

Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to stawki lokalne są ustalane indywidualnie. 

Szybko, tanio... czyli moduły w logistyce
Szybko, ponieważ produkcja budynku z wykorzystaniem rozwiązania modułowego przebiega w ciągu od 3 do 5 tygodni (w zależności od ilości kontenerów). Dostawa? Około dwóch dni. Montaż z kolei trwa od tygodnia do trzech. A jak sprawdza się taka konstrukcja modułowa w codziennym użyciu?

Każdy moduł wyposażony jest w skrzynkę bezpiecznikową, izolacje w przegrodach, zapewniającą odpowiednią temperaturę obiektu oraz grzejniki elektryczne naścienne. Klienci, którzy wybierają rozwiązanie modułowe, nie muszą się martwić o funkcjonowanie obiektu podczas ekstremalnych temperatur ani intensywnych ulew - moduły zawierają odprowadzenie wody z dachu z wykorzystaniem rur spustowych w narożnych słupach.

- Wykorzystanie technologii modułowej do budowy magazynów, kompleksowego zaplecza budowy, biur, punktów sprzedaży, zaplecza sanitarnego, w branży logistycznej wydaje się czymś naturalnym. Szybko, tanio, a do tego w bardzo wysokiej jakości. Nasza firma dostarcza gotowe moduły na miejsce budowy oraz zapewnia ich solidny montaż. Zawsze odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, doradzając najlepsze rozwiązania - dodaje Jacek Staniszewski, dyrektor Generalny Touax Polska.

Budownictwo modułowe znajduje zastosowanie szczególnie tam, gdzie liczy się wysoka jakość przy krótkim czasie realizacji (nawet do kilku tygodni). Dodatkowym czynnikiem przeważającym nad budownictwem tradycyjnym jest możliwość demontażu modułów oraz przeniesienia obiektu w inne miejsce. Budynki można zmniejszać i powiększać w zależności od aktualnych potrzeb, ponieważ są skalowalne.

Firma Touax oferuje kompletny zakres rozwiązań dostosowany do potrzeb klienta, choć transport modułów jest ogromnym, logistycznym wyzwaniem. Klienci nie muszą się jednak o to martwić. Wystarczy pokazać swój pomysł, a firma zajmie się budową i bezpiecznym transportem modułów, które umożliwią jego realizacje.


4trucks.pl / Touax Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL