WITD: Zapomniał, że jedzie na dwóch kartach

WITD: Zapomniał, że jedzie na dwóch kartach

W dniu 23 stycznia 2014 r. na 156 km autostrady A4, inspektorzy z dolnośłąskiej ITD zatrzymali do kontroli drogowej pojazd ciężarowy należący do przewoźnika krajowego, którym kierowca realizował międzynarodowy transport drogowy rzeczy relacji Polska-Belgia.

Bezpośrednio po zatrzymaniu, inspektorzy dokonali kontroli rejestracji przez kierującego za pośrednictwem tachografu, wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.

W wyniku kontroli, ujawnili używanie przez kierującego dwóch kart kierowcy co miało na celu upozorowanie jazdy w podwójnej obsadzie tzw. załodze.

Powyższe działanie miało na celu wydłużenie 24 - godzinnego okresu rozliczeniowego kierowcy do 30 godzin. Pozwoliło to kierującemu na pokonanie większej ilości kilometrów bez realizacji wymaganych przerw i odpoczynków.

W toku kontroli inspektorzy zabezpieczyli dane cyfrowe oraz kartę kierowcy, która nie należała do kierującego. Zatrzymana karta kierowcy zostanie zwrócona do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie w celu jej zniszczenia.

Z obszernych wyjaśnień złożonych przez kierującego wynikało, iż powyższe naruszenie powstało z zapomnienia samego kierowcy.

Za stwierdzone nieprawidłowości na kierującego nałożony został mandat karny.


4trucks.pl / WITD Wrocław

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL