Lustereczko, powiedz przecie...

Lustereczko, powiedz przecie...

Korzystanie z lusterek samochodowych umożliwia bezkolizyjną podróż - pod warunkiem, że lusterka są sprawne a kierowca umie zrobić z nich odpowiedni użytek. W przeciwnym razie szykują się duże kłopoty. Sprawdź jakie.

Prowadzenie pojazdu wymaga dobrej koordynacji i czujności. Kierowca musi wiedzieć co dzieje się za szybą i odpowiednio szybko reagować, a lusterka mają mu w tym pomóc. Warto wiedzieć, że są one obowiązkowym "sprzętem" jaki powinien znajdować się w pojeździe. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Ogólna zasada jest prosta: lusterka powinny zapewnić kierowcy niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność do tyłu. Schody zaczynają się jednak potem - które z lusterek są naprawdę obowiązkowe?

Stłuczone lustro - nie wróży dobrze
Według rozporządzenia samochód powinien posiadać co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie. Ale uwaga! - Jeśli pojazd ciągnie za sobą przyczepę, lub jeśli jego lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu, to wówczas samochód powinien posiadać dwa lusterka zewnętrzne: prawe oraz lewe - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. - Pamiętajmy też, że wyposażenie pojazdu w lusterko wewnętrzne jest zawsze obligatoryjne - dodaje Florkowska. Samo posiadanie odpowiedniego zestawu lusterek to dopiero pierwszy krok. Kierowca powinien dbać także o ich odpowiedni stan - brudne albo zbite lusterka nie spełniają swoich funkcji i mogą zaowocować wypadkiem lub (co najmniej) mandatem. Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w aucie i poza nim może sprowadzić na kierowcę 200 zł kary. Jeżeli jednak okaże się, że zmotoryzowany spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to będzie musiał przygotować się nawet na 500 złotowy mandat.

Martwe pole - stłuczka gotowa
Aby zapewnić sobie możliwie bezpieczną jazdę kierowcy powinni sprawdzać ustawienie lusterek przed każdą podróżą. Dzięki temu wykonywanie manewrów pójdzie o wiele sprawniej i szybciej. Lusterka trzeba ustawić tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały sytuację panującą z tyłu pojazdu. Nie można jednak ufać im bezgranicznie. Lusterka samochodowe posiadają tzw. martwe pole - czyli miejsce, którego pozostaje dla kierowcy niewidoczne. Choć zajmuje ono zwykle niewielką powierzchnię to może stać się przyczyną stłuczki a nawet wypadku. Kiedy inny pojazd znajduje się w naszym martwym polu? Zazwyczaj przez ułamek sekundy wtedy, kiedy zacznie nas wyprzedzać. Dlatego też przed zmianą pasa najlepiej spojrzeć nie tylko w lusterko, ale także (nawet kątem oka) na drogę.


4trucks.pl / Korkowo.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL