Największe z największych

Największe z największych

Każde pozyskane zamówienie jest ważne. Każdy zdobyty kontrakt ma wielkie znaczenie. Jednak niektóre robią szczególne wrażenie swoją skalą.

Nowoczesne systemy transportu publicznego wymagają inwestycji, w tym w nowe pojazdy. Następuje to poprzez stałą wymianę, zastępując eksploatowany przez lata tabor bezpieczniejszymi i bardziej ekologicznymi środkami transportu. Zdarzają się jednak momenty, gdy wspomniana wymiana następuje skokowo: swoją skalą obejmując setki modeli. W swojej historii Solaris może się pochwalić już kilkoma takiego rodzaju kontraktami. Warto im się przyjrzeć przy okazji budowy 200 autobusów dla Belgradu. W końcu pierwsze zlecenie bolechowskiej fabryki było właśnie takiego kalibru: 72 niskopodłogowe pojazdy dla MPK Poznań.

Najnowszy, wielki kontrakt to 200 sztuk Urbino 18 dla Belgradu. To dotychczas czwarta największa jednorazowa transakcja autobusowa. W wyścigu o jego zdobycie polski producent pokonał czołówkę konkurencji, robiąc przy tym na kliencie niemałe wrażenie. Gradimir Stefanovic, członek Komisji Przetargowej w Belgradzie przekazał w czasie UITP w Genewie na ręce Solange Olszewskiej, Prezes Zarządu Solarisa, gratulacje dla pracowników firmy za fachowe przygotowanie oferty przetargowej. Złożona oferta była najlepiej z wszystkich opracowana i nie zawierała żadnych błędów, co z uznaniem zaakcentował przedstawiciel miejskiego przewoźnika stolicy Serbii.

Największym dotychczas realizowanym zamówieniem było 320 autobusów dla E.THE.L (obecnie O.SY.) z Aten. W 2009 roku przewoźnik zamówił dokładnie 220 zwinnych Alpino 8,6 oraz 100 przegubowych Urbino 18. Solarisy obsługują m.in. linie z ateńskiego lotniska do centrum miasta. Podróżują nimi miliony osób przylatujących rok rocznie do Aten. Autobusy dzielnie radzą sobie w niełatwym klimacie i na więcej niż zatłoczonych ulicach stolicy Grecji.

Drugim pod względem liczebności był, w 2003 roku, przetarg berlińskiego przewoźnika BVG opiewający na 260 niskopodłogowych autobusów różnych długości. Ta wygrana była niemal punktem zwrotnym działalności polskiej spółki na niemieckim rynku. Referencje jednego z największych miejskich przewoźników Europy sprawiły, że wiele innych miast z zainteresowaniem zaczęło przyglądać się "jamnikom" zza Odry, jako niezawodnej i ekonomicznej alternatywie dla dotychczasowych dostawców. W szybkim czasie firma awansowała na trzecie miejsce na niemieckim rynku autobusów miejskich, stając się jednocześnie największym zagranicznym ich dostawcą do Niemiec. Od wielu już lat Solaris utrzymuje ponad 10% udział w rynku, a rok 2012 był dla najlepszy w jego historii - dostarczając 268 Urbino osiągnął rekordowe 13%.

Omawiając największe dostawy nie można nie wspomnieć o Dubaju. To prawdopodobnie najbardziej "medialny" z dotychczasowych kontraktów. Do dziś jest on przywoływany, gdy tylko mowa o gospodarczych sukcesach polskich firmy na Bliskim Wschodzie. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostarczono w latach 2007-2008 aż 225 Urbino 12 oraz Urbino 18. Pełne nowoczesnych rozwiązań oraz przystosowane do lokalnych, kulturowych restrykcji, wykazują gotowość techniczną bliską 100%. To imponująca statystyka, gdy pamięta się, w jak trudnych warunkach klimatycznych pojazdy są użytkowane. Temperatura w słońcu nierzadko przekracza w Dubaju 50°C (ciekawostka: w Dubaju przystanki autobusowe są klimatyzowane).

Naturalnie takie zestawienie będzie ulegało zmianom. Nie należy natomiast zapominać, że ważny jest każdy kontrakt i każdy pojedynczy autobus, trolejbus czy tramwaj. Po prostu każdy klient.


4trucks.pl / Solaris Bus & Coach S.A.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL