Wzmożony ruch na przejściach z Obwodem Kaliningradzkim

Wzmożony ruch na przejściach z Obwodem Kaliningradzkim

Rosjanie masowo jadą do Polski. W pierwszych dniach 2014 roku to oni stanowią prawie 90 procent wszystkich podróżnych na polsko-rosyjskich przejściach granicznych.

Początek roku w Rosji to okres świąt noworocznych i Bożego Narodzenia, a co za tym idzie - dużo wolnych dni. To też czas masowych przyjazdów mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego do Polski.

W tym roku polscy funkcjonariusze celni biją wszelkie rekordy - 2 stycznia odprawili 108 autobusów i 7638 samochodów osobowych (zazwyczaj jest ich średnio o 30 procent mniej).

Jeszcze więcej - bo 8080 samochodów osobowych odprawili 3 stycznia. Tylko przez przejście graniczne w Grzechotkach, w ciągu zmiany, celnicy odprawili ponad 1800 samochodów osobowych wjeżdżających do Polski - takiego wyniku w dziejach tego przejścia jeszcze nie było. Co ciekawe, ok. 90 proc. jadących obecnie podróżnych to obywatele Rosji.

Funkcjonariusze celni odprawiają autokary szybko, dzięki systemowi e-booking (wyprzedzająca informacja na temat zorganizowanych grup turystycznych). Rosyjskie biura turystyczne zgłosiły w tej formie ponad 70 wycieczek.

By odprawy odbywały się sprawnie, na przejścia graniczne zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze, są też stoswane uproszczone procedury odpraw. Ponadto Służba Celna blisko współpracuje ze Strażą Graniczną, a także z rosyjskimi celnikami, z którymi na bieżąco funkcjonariusze wymieniają informacje o aktualnej sytuacji na granicy.

Obecnie Służba Celna przygotowuje się do wzmożonego powrotu Rosjan. Około 8 stycznia spora część z nich będzie wracała z zakupami, za które będzie chciała odzyskać podatek VAT. W tym celu polscy celnicy przygotowali dodatkowe stanowiska do odprawy dokumentów TAX FREE.

Jak wskazują statystyki, w roku 2013 obywatele Federacji Rosyjskiej przedstawili polskim celnikom prawie 115 tys. takich rachunków za zakupy dokonane w Polsce na kwotę prawie 94,8 mln złotych. Ta suma nie obejmuje opłat za usługi hotelarskie, posiłki w restauracjach itp. za co nie wystawia się faktur zwrotu VAT - stąd faktyczna kwota wydatków Rosjan w naszym kraju jest wielokrotnie wyższa.

Warto podkreślić, że mimo znacznie większej liczby podróżnych Służba Celna nie obserwuje zwiększonej ilości prób przemytu. Po latach, na granicy polsko-rosyjskiej wreszcie jest więcej prawdziwych turystów.

Słuzba Celna przypomina, że przekraczający granicę mogą na bieżąco sprawdzać jak wygląda na niej sytuacja, korzystając ze strony internetowej Służby Celnej www.granica.gov.pl. Komunikaty takie są zamieszczane też na profilu Służby Celnej na Facebooku.


4trucks.pl / Służba Celna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL