WITD: Wirtualny odpoczynek

WITD: Wirtualny odpoczynek

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu.

W dniu 10 grudnia 2013 r. o godz. 21:20 na ul. Żmigrodzkiej we Wrocławiu, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymali do kontroli drogowej pojazd członowy należący do przewoźnika krajowego, którym kierowca realizował przewóz towaru w relacji Leszno - Kraków.

W toku analizy i porównania zapisów karty kierowcy, danych pobranych bezpośrednio z tachografu cyfrowego oraz dokumentacji związanej z przewożonym ładunkiem, ujawniono używanie niedozwolonego urządzenia powodującego nierejestrowanie wskazań tachografu w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.

Wobec jednoznacznych ustaleń w toku kontroli, kierowca potwierdził, iż w godzinach 6:05 i 7:05 używał wyłącznika tachografu wpiętego w układ zasilania urządzenia kontrolno-pomiarowego w czasie gdy rzeczywiście prowadził pojazd. Jak wyjaśnił podczas kontroli zrobił to celem wykazania realizacji ciągłości odpoczynku dobowego.

Inspektorzy po szczegółowej kontroli pojazdu ujawnili i zabezpieczyli pilota zdalnego sterowania oraz urządzenie bazowe wyłącznika. Urządzenie ukryte było w miejscu przeznaczonym na głośnik radia, zaraz za siatką maskującą w lewym górnym rogu kabiny pojazdu.

Za stwierdzone nieprawidłowości wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne zagrożone nałożeniem kary w kwocie 5000 zł. Na kierującego nałożony został mandat karny w kwocie 2000 zł. Dodatkowo o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, którymi niewątpliwie są utrwalane zapisy legalizowanego urządzenia kontrolno - pomiarowego zostanie powiadomiona prokuratura.


4trucks.pl / WITD Wrocław

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL