Na własną rękę

Na własną rękę

Głównym kryterium, jakim kierują się właściciele sklepów przy wyborze wózka widłowego jest jego przystosowanie do ograniczonej powierzchni pomieszczenia i wymagań związanych ze specyfiką przewożonych towarów.

Alternatywą dla pojazdów z napędem elektrycznym są funkcjonalne paleciaki - ręczne modele, służące do przewożenia i podnoszenia ładunków.

Decyzja o zakupie wózka widłowego do pracy w obiektach handlowych jest podyktowana nie tylko indywidualną potrzebą przedsiębiorcy, ale również obowiązkiem prawnym. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych, nie jest dozwolone przenoszenie przez jedną osobę towarów cięższych niż 30 kg na odległość większą niż 25 metrów. Jeśli w codziennej pracy sklepu mamy do czynienia z tego rzędu ciężarem i odległościami, wybór ręcznego wózka widłowego wydaje się najkorzystniejszą możliwością.

Solidna konstrukcja
Wybór wózka widłowego, przeznaczonego do pracy w sklepie, obostrzony jest ściśle określonymi warunkami, podyktowanymi rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. - Jak wynika z przepisów BHP, towar przewożony wózkiem ręcznym nie może ważyć więcej niż 450kg. W przypadku cięższego ładunku, niezbędne jest zapewnienie pracownikowi wózka do transportu poziomego typu EXU czy ECU - tłumaczy Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska - W przypadku ekwipunku w o niższej wadze, zastosowanie znajdą wózki ręczne ze stalową konstrukcją, odporną na odkształcenia -dodaje. Szerokość całkowita urządzenia powinna być dopasowana do infrastruktury pomieszczenia, szczególnie do odległości między regałami. Istotne przy przewożeniu ładunków są również odpowiednie parametry wideł. Dostępne długości w takich modelach oscylują między 800 i 1600 mm, ich wysokość jest natomiast dopasowana do wymiarów standardowych palet. Ręczne wózki widłowe, przystosowane do pracy na ograniczonej powierzchni sklepowej, charakteryzują się zwrotnością i stabilnością, co ułatwia manewrowanie w wąskich korytarzach roboczych czy na zakrętach. Dodatkowe wyposażenie w tandemowe rolki ładunkowe, stabilizuje natomiast jazdę na nierównym podłożu, np. po progach. Popularnym rozwiązaniem, stosowanym w transporcie towaru w obiektach handlowych, są modele nożycowe. Łączą on bowiem funkcjonalność stołu do podnoszenia ładunku z wszechstronnością ręcznego paleciaka. Ułatwieniem dla osoby obsługującej ten model jest pompa ręczna lub system elektrohydrauliczny, w który wyposażony jest wózek. Maksymalna wysokość unoszenia wynosi około 800 mm.

W warunkach specjalnych
Decydującym czynnikiem, który narzuca konieczność wdrożenia dedykowanych rozwiązań logistycznych jest charakter przewożonych towarów. - Istotne jest, aby parametry wózków widłowych i materiały, z jakich zostały wykonane, były dostosowane do warunków panujących w otoczeniu. Przykładowo, w branży spożywczej pomieszczenia często charakteryzują się wilgotnością i niską temperaturą (nawet do -35°C) - tłumaczy Tobiasz Jakubczak, ekspert firmy STILL Polska. - Obostrzona surowymi wymogami higieny, wymaga więc wykorzystania technologii antykorozyjnych - dodaje. Podobne środki ostrożności podejmowane są w przypadku aptek czy sklepów chemiczno-kosmetycznych. Do pracy w takich warunkach wykorzystywane są najczęściej pojazdy, w produkcji których stosuje się stal nierdzewną. Elementy posiadające bezpośrednią styczność z towarem są odpowiednio konserwowane. Zewnętrze powierzchnie, pokryte farbą proszkową lub poddawane procesowi elektropolerowania, są odporne na brud i ścieralność oraz łatwe do wyczyszczenia. Solidne materiały służą także do produkcji części wewnętrznych. Mosiądz okrętowy, często wykorzystywany w przypadku korpusów przełomowych, chroni system hydrauliczny przed korozją nawet w warunkach dużej wilgotności. Przy wyborze wózka warto również zwrócić uwagę na tworzywo kółek kierujących oraz ładunkowych. Nylon redukuje opór tarcia i chroni je przed nadmiernym zużycie, poliuretan zmniejsza emisję hałasu i ułatwia prowadzenie, natomiast guma zapewnia optymalną przyczepność do podłoża. Jest to ważne, gdy wózek pracuje w warunkach, gdzie nietrudno o rozlanie czy rozsypanie transportowanego produktu.


4trucks.pl / STILL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL