WITD: Ujawniono kolejne oszustwa zapisów tachografu

WITD: Ujawniono kolejne oszustwa zapisów tachografu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu.

W okresie od 26 do 28 listopada 2013 r. inspektorzy z legnickiego oddziału WITD we Wrocławiu podczas kontroli drogowych ujawnili trzy przypadki nielegalnego posługiwanie się kartami kierowców, które nie należały do kontrolowanych osób oraz jeden przypadek jednoczesnego używania przez kierowcę dwóch wykresówek.

Dnia 27 listopada 2013 r. w Legnicy zatrzymano do kontroli kierowcę, który na naczepie pojazdu przewoził używane ciężarówki do Hamburga. W trakcie kontroli ustalono, że kierowca używał, aż trzech kart do tachografu cyfrowego. Jedna wydana była niego, kolejna na ojca, trzecia należała do kolegi.

Celem takiej manipulacji było ukrycie rzeczywistych aktywności pracy kierowcy i umożliwienie nie tylko wykonania zadania przewozowego, ale także, jak wynikało ze złożonych wyjaśnień kierowcy, otrzymania większego wynagrodzenia, które uzależnione było od przejechanych kilometrów. Kierowca chcąc usprawiedliwić swoje postępowanie, wyjaśnił, że w przedsiębiorstwie nikt nie wnikał, dlaczego potrzebuje tak mało czasu na przejechanie tak długiej trasy.

Dzień wcześniej w Głogowie i Jaworze ujawniono kolejne dwa przypadki posługiwania się cudzymi kartami przez kierowców. Tym razem kontrolowani kierowcy posiadali po jednej dodatkowej karcie. Nie można jednak mówić o mniejszej szkodliwości popełnionych czynów. We wszystkich przypadkach dochodziło do naruszeń czasu pracy zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Dnia 28 listopada w Legnicy zatrzymano kierowcę przewożącego artykułu spożywcze do dużej sieci marketów na terenie Wrocławia. Podczas kontroli okazało się, iż kierowca jednocześnie używał dwóch wykresówek. W wyniku ich analizy stwierdzono, że jego dobowy odpoczynek wyniósł zaledwie 1 godzinę i 15 minut zamiast przepisowych 9 godzin.

Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi, wobec przedsiębiorców wszczęte zostały postępowania administracyjne, a wykroczenoiowe wobec osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwie.


4trucks.pl / WITD Wrocław

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL