GEFCO uruchamia platformę Opteam

GEFCO uruchamia platformę Opteam

Grupa GEFCO, lider w logistyce motoryzacyjnej i przemysłowej, ukończyła kolejny etap wspólnego projektu IT: wdrażanie platformy Opteam, zaprojektowanej i zrealizowanej we współpracy z firmą CEREZA.

Platforma stanowi główny element programu TOSCA. Jest wykorzystywana w dwudziestu krajach, gdzie służy do poprawy konkurencyjności poprzez optymalizację przepływów lądowych Overland.

Opteam wchodzi w skład 4-częściowego programu TOSCA, którego wdrożenie zaplanowane jest na 3 lata i zakończy się pod koniec 2014 r. Program obejmuje następujące elementy: system zarządzania przewoźnikami CMS (Carrier Management System), platformę Opteam służącą do zarządzania mapami i optymalizacji przepływów, moduły do rejestracji danych (system CADIS do transportów drobnicowych i różne narzędzia do transportów całopojazdowych) oraz wspólną platformę kliencką do zarządzania zleceniami i ich trackingu.

Optymalizacja przepływów drogowych dzięki mapom
Platforma Opteam ma umożliwić tworzenie map realizowanych przepływów, ich analizę, a także identyfikowanie i wdrażanie możliwych usprawnień.

Analiza przepływów jest przeprowadzana według strefy geograficznej, poszczególnych klientów lub przewoźników, zarówno dla przewozów spotowych, jak i regularnych linii. Wizualizacja przepływów na ekranie pozwala na szybkie identyfikowanie miejsc, gdzie ruch jest niezrównoważony. W rezultacie GEFCO może nadać priorytet działaniom służącym poprawie sytuacji i optymalizacji ruchu, między innymi poprzez tworzenie tzw. "kółek", co pozwala na zmniejszenie liczby powrotów bez załadunku.

- Optymalizacja przepływów ma dla GEFCO i dla naszych przewoźników wymierne konsekwencje finansowe i stanowi dla nas poważne wyzwanie, które możemy podjąć dzięki wizualizacji sieci w systemie Opteam - stwierdza Arnaud LEVILLAIN, odpowiedzialny za rozwiązania inżynieryjne
i optymalizację Overland w GEFCO. - Kolejną zaletą platformy jest możliwość jej wykorzystania w przetargach, czyli oferowania klientom rozwiązania konkurencyjnego i zoptymalizowanego pod względem terminów, cen i planu transportowego.

Praca zespołowa warunkiem sprawnego funkcjonowania
Narzędzie Opteam umożliwia wymianę informacji i wspólne wypracowywanie rozwiązań przez użytkowników w różnych, często odległych od siebie lokalizacjach. W celu wykorzystania platformy Opteam do optymalizacji przepływów trzeba było wprowadzić zmiany w strukturze organizacyjnej GEFCO. W tym celu powołana została nowa funkcja "optymalizatorów przepływów".

- Od momentu wdrożenia w całej europejskiej sieci GEFCO, czyli od początku 2013 r., platforma Opteam posłużyła już do ponad 90 analiz, których celem było zaplanowanie ”kółek” - zamkniętych tras przewozu. Oprócz ograniczenia liczby powrotów bez załadunku, nowy system pozwolił też na rozbudowę planów transportowych. Dzięki temu zwiększyła się wydajność działów spedycji, a wszystkie dodatkowe linie są rejestrowane w systemie zarządzania eksploatacją. Narzędzie umożliwia też zintegrowane zarządzanie przepływami realizowanymi pomiędzy różnymi krajami i poprawia współpracę pomiędzy filiami GEFCO. Aby ułatwić koordynację systemem Opteam, powołano trzech kierowników strefowych. Monitorują oni pracę optymalizatorów we Francji, w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Europie Zachodniej. Nie ma wątpliwości, że rozwiązanie to przyniesie nam konkretne oszczędności, ponieważ koszty przejazdów na trasach, dla których opracowane zostały nowe kółka, spadły średnio o ponad 7% - stwierdza Artem Mardian, Kierownik ds. badań nad optymalizacją oraz rozwojem przepływów Overland w Europie Środkowej i Wschodniej.

Technologia na usługach Overland
GEFCO stawia na nowe technologie informacyjne, dzięki którym transport drogowy przebiega płynniej, wzrasta wydajność całego procesu, jego skuteczność oraz wartość dodana dla klientów.

- Opteam jest narzędziem innowacyjnym, prawdziwym prekursorem Business Intelligence w wymiarze geograficznym: umożliwia analizę i wizualizację operacji przewozowych oraz symulację rozwiązań optymalizujących z uwzględnieniem czynnika geograficznego - wyjaśnia Bruno RIVOALLAN, Dyrektor Overland Grupy GEFCO.


4trucks.pl / GEFCO

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL