Nowe przepisy w Norwegii

Nowe przepisy w Norwegii

Norwegia wprowadza nowe regulacje dotyczące opon zimowych w pojazdach o masie powyżej 3,5 t.

Od 15 listopada, na terenie całej Norwegii zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wykorzystywania opon zimowych i łańcuchów. Przepisy te dotyczą również autobusów i autokarów. Firma Continental przypomina jakie wymogi stawia nowe norweskie prawo.

Według nowych regulacji, wszystkie pojazdy, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, muszą w okresie od 15 listopada do 31 marca być wyposażone w opony zimowe. W niektórych rejonach kraju, wymóg ten obowiązuje dłużej - od 15 października do 30 kwietnia. Co ważne, ustawodawca precyzyjnie określił wymogi względem zimowego ogumienia. Przede wszystkim, za opony zimowe uznano wyłącznie te oznaczone kodami M+S, MS, M&S, M-S, "mud and snow" (błoto i śnieg), 3PMSF, bądź symbolem "3 peak mountain snowflake" (3 szczyty z płatkiem śniegu), lub wyposażone w kolce.

- Wszystkie zimowe opony ciężarowe na oś napędową firmy Continental spełniają warunki konieczne do poruszania się po norweskich drogach. Ponadto, mamy w ofercie oponę do naczep HSW2 i HTW2 z serii SCANDINAVIA, której bieżnik zapewnia optymalne przeniesienie siły hamowania oraz przeciążeń występujących na zakrętach nawet na bardzo śliskich nawierzchniach - wyjaśnia Marcin Cywiński, Continental Opony Polska.

Nowe regulacje szczegółowo określają też wymaganą głębokość rzeźby bieżnika. Poza sezonem zimowym, wynosi ona w całym kraju 1,6 mm. Od 15 listopada do 31 marca, bieżniki opon w pojazdach o masie całkowitej przekraczającej 3500 kg. muszą mieć głębokość 5 mm. W okręgach Nordland, Troms i Finnmark, wymóg ten obowiązuje od 15 października do 30 kwietnia. Warto o tym pamiętać, ponieważ za prowadzenie pojazdu o niedostatecznej głębokości rzeźby bieżnika przewidziano mandat w wysokości 750 NOK (ok. 93 EUR/400 PLN) od opony.

- Nowemu prawu podlegają nie tylko ciężarówki, ale również autobusy i autokary. W tym roku wprowadziliśmy na rynek nowe modele opon do tego typu pojazdów - Conti UrbanScandanavia HA3, a do autokarów oferujemy od kilku lat HSW2 Coach. Pierwsza z opon przeznaczona jest do autobusów miejskich, druga do autobusów dalekobieżnych. Dzięki licznym lamelom i mieszance gumowej świetnie spisującej się zimą, obie doskonale spisują się na zimowych drogach, nie tylko w mroźnej Norwegii, ale wszędzie tam, gdzie liczą się niezawodność i trwałość - dodaje Marcin Cywiński.

Nowe przepisy określają też zasady korzystania z łańcuchów i opon z kolcami. W sezonie zimowym ciężarówki muszą być zawsze wyposażone w łańcuchy, niezależnie od warunków panujących na drodze. Łańcuchy trzeba mieć zawsze w pogotowiu, na wypadek gwałtownego załamania pogody. Pojazd ciężarowy musi mieć ze sobą przynajmniej trzy łańcuchy: jeden dopasowany do kół przednich i dwa dopasowane do kół napędowych.

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a w niektórych częściach Europy już się rozpoczął. Wyposażenie ciężarówek i autobusów w należyte ogumienie i akcesoria dodatkowe zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i pozwala uchronić się przed wysokimi karami pieniężnymi.


4trucks.pl / Continental Opony Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL