WITD: Przemęczony kierowca popełnia błędy

WITD: Przemęczony kierowca popełnia błędy

Trwa akcja inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach mająca na celu kontrolę czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych.

W czasie kontroli drogowej sprawdzane są dokumenty zaświadczające czas pracy kierowców oraz poszukiwane urządzenia zakłócające pracę tachografów, urządzeń rejestrujących czas pracy kierowcy, prędkość pojazdu oraz ilość przebytych kilometrów.

Jesienią pogarszają się warunki na drogach. Szybko zapadający zmierzch, padający deszcz i zamglenia wymagają od kierowców wzmożonej uwagi. Dla bezpieczeństwa na drodze szczególnie ważne jest by kierowcy nie byli nadmiernie zmęczeni. Stąd tak istotna jest kontrola czasu ich pracy.

Na autostradzie A4, w okolicach Gliwic, inspektorzy WITD zatrzymali do kontroli cysternę wiozącą 30 tys. litrów niebezpiecznego ładunku. Kierowca pokonał 2/3 Polski - jechał ze Szczecina do Jaworzna - nie rejestrując na karcie kierowcy swojej aktywności. Karta zamiast w tachografie leżała wraz z innymi dokumentami w kokpicie kabiny pojazdu. Ponadto kierowca używał magnesu zakłócającego prawidłową pracę tachografu. Umieszczony na impulsatorze magnes powodował, że tachograf nie rejestrował faktycznej aktywności pojazdu (prędkości i przebytej drogi) nawet wtedy, gdy pojazd był w ruchu. Wobec kierowy sporządzono wniosek o ukaranie do sądu rejonowego natomiast wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Ważniejsze jest jednak potencjalne niebezpieczeństwo na jakie kierowca naraził użytkowników ruchu drogowego, a także siebie. Z doświadczeń inspektorów WITD wynika, że nie zawsze wina leży po stronie kierowcy; równie często winni są przedsiębiorcy narzucający swoim pracownikom niewykonalne zadania transportowe.

Przypomnijmy zatem, że dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 9 godzin, jednakże dwa razy w tygodniu może zostać wydłużony do 10. Tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 56 godzin, a w ciągu dwóch tygodni nie może przekroczyć godzin 90.

Po okresie prowadzenia pojazdu przez 4,5 godz. kierowcy przysługuje 45 minutowa przerwa. Kierowcy mają także obowiązek korzystania z dziennego i tygodniowego okresu odpoczynku bardzo precyzyjnie określonego w stosownym rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Celem tych uregulowań jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.


4trucks.pl / WITD Katowice

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL