WITD: Teleportacja kierowcy i pojazdu

WITD: Teleportacja kierowcy i pojazdu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu.

W dniu 5 listopada 2013 r. w trackie działań kontrolnych, prowadzonych na drodze krajowej nr 8, inspektorzy kłodzkiego oddziału Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli pojazd, którym polski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy.

W trakcie kontroli zainstalowanego w pojeździe tachografu cyfrowego oraz danych cyfrowych, stwierdzono niedozwoloną ingerencję w urządzenie rejestrujące w wyniku czego doszło do zaburzenia jego prawidłowej pracy. Po oględzinach instalacji tachografu, okazało się, że kierowca zastosował magnes przyłożony do impulsatora chcąc w ten sposób zmienić czas swojej faktycznej aktywności (w tym pracy).

Przejazd kontrolowanego pojazdu został zarejestrowany przez preselekcyjną stację kontroli pojazdów, co potwierdza niezbicie, iż pojazd znajdował się w ruchu drogowym w trakcie gdy urządzenie rejestrowało, że kierowca odpoczywa.

Kierującego ukarano mandatem karnym, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie wyjaśniające.

Wykryta nieprawidłowość jest już kolejnym w bieżącym roku przypadkiem manipulowania zapisami urządzeń rejestrujących ujawnionym przez inspektorów z dolnośląskiej WITD.

Na koniec należy podkreślić, że stosowanie opisanego powyżej niedozwolonego urządzenia, zagraża bezpieczeństwu samego kierowcy jak i innych uczestników ruchu drogowego.


4trucks.pl / WITD Wrocław

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL