8 powodów, dla których zatrzymają prawo jazdy

8 powodów, dla których zatrzymają prawo jazdy

Jedziesz do pracy, na weekend, albo do znajomych. Po drodze spotykasz patrol policji, a wyciągnięty lizak nakazuje zatrzymać się do kontroli. Kilka minut później zamiast prawa jazdy masz.... pokwitowanie.

Poznaj przypadki, w których Policja może zatrzymać prawo jazdy i uniknij nieprzyjemnych niespodzianek.

Zatrzymanie prawa jazdy za pokwitowaniem zaskoczyło już niejednego kierowcę. Tym bardziej warto unikać okoliczności, które mogą prowadzić do takiej sytuacji. Pierwszą z ośmiu przesłanek do zatrzymania prawa jazdy jest uzasadnione podejrzenie, że kierowca jest na "podwójnym gazie", czyli znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka. Policjant zatrzyma prawko także wtedy, kiedy na wskutek zniszczenia będzie ono nieczytelne, lub zaistnieje podejrzenie, że zostało ono podrobione lub przerobione. Kierowcy powinni pamiętać, że zatrzymanie prawa jazdy może być spowodowane nawet, wtedy gdy upłynie termin jego ważności.

Punkty, które zabiorą prawko
Jeśli wobec kierującego wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, to policjant ma prawo dokonać tej czynności. Podobnie będzie w przypadku, w którym wobec kierowcy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy. Uważać trzeba też ze "zbieraniem" punktów karnych. - Kierowca, który przekroczy liczbę 24 punków karnych musi liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. - Nieco inaczej wygląda sytuacja kierowców w okresie 1 roku od odebrania prawa jazdy. Jeśli nie chcą oni utracić prawa jazdy, to nie mogą przekroczyć liczby 20 punków karnych - dodaje Florkowska. Wystąpienie wymienionych powyżej sytuacji obliguje policjanta do zatrzymania prawa jazdy. Warto jednak dodać, że jeżeli funkcjonariusz może zatrzymać prawko, jeżeli ma uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Po zatrzymaniu
Co dzieje się z zatrzymanym prawem jazdy? Jeśli przyczyną zabrania prawka nie było podejrzenie co do jego autentyczności a któraś z innych przesłanek, to policja przekazuje je (w ciągu 7 dni) do sądu, prokuratury lub też starosty - w zależności od rodzaju sprawy. Jeśli przeprowadzono badanie krwi lub moczu dla oceny trzeźwości to wówczas prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikami tego badania. W sytuacji, w której wynik badania nie został uzyskany w okresie 30 dni od zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.


4trucks.pl / Korkowo.pl

Przeczytaj też:
Kierowca ciężarówki podał nie swoje dane podczas kontroli

Kierowca ciężarówki został zatrzymany do kontroli przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.

Uwaga na punkty karne
Zawodowym kierowcom trudno odzyskać prawo jazdy Nowe przepisy dziesiątkują kierowców

Ponad 33 tys. praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym – tak przedstawia się bilans po roku od wprowadzenia nowych przepisów drogowych. Zaostrzone przepisy w prawie o ruchu drogowym

Dnia 18 maja weszły w życie przepisy m.in. zaostrzające kary dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Coraz ostrzejsze przepisy drogowe... Co się zmienia?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej zmian zaostrzających kary dla kierowców oraz sposobów ich kontrolowania. Nowelizacja ustawy dotyczącej bezpieczeństwa na drogach

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Nowy portal Yanosika - kierowcy złożą masowe odwołania?

W 2013 roku straż miejska i gminna wystawiła 940 551 mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów, na kwotę ponad 160 milionów złotych. Wszystkich Świętych - wolniej i bardziej niebezpiecznie

Według policyjnych raportów, od 31 października do końca 1 listopada miało miejsce 150 wypadków, a 200 zostało rannych. Ciężarówki zablokowały drogę na sześć godzin

Do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych doszło w miejscowości Morawin w okolicach Kalisza (woj. wielkopolskie).

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL