Najdłuższa wokół Olsztyna

Najdłuższa wokół Olsztyna

W najbliższych miesiącach GDDKiA ma rozpisać kolejne przetargi na obwodnice o łącznej długości ponad 150 kilometrów.

Rada Ministrów przyjęła zmianę do obecnie realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 - załącznik nr 6. Wymienione w nim obwodnice będą realizowane w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Do końca roku czeka nas wysyp przetargów. Ministerstwo Transportu zapowiada ogłoszenie postępowań na budowę obwodnic o długości ponad 150 kilometrów. Najdłuższa to oczekiwana od lat obwodnica Olsztyna - prawie 25 kilometrów. Olsztyn to jedyne miasto wojewódzkie, wokół którego nie ma żadnego fragmentu trasy szybkiego ruchu. Termin przetargu planowany jest na grudzień 2023.
Także w grudniu ogłoszone zostaną postępowania na budowę obwodnic Brodnicy, Inowrocławia, Bełchatowa, Góry Kalwarii, Kłodzka, Nysy.
Przetargi na obwodnice Kościerzyny, Wielunia i Ostrowa Wielkopolskiego już się toczą.

Jedenaście plus Bełchatów
Do 2015 roku mają zostać ukończone obwodnice: Jarocina (13,1 km), Wielunia (13,2 km), Ostrowa Wielkopolskiego (13,8 km) oraz Brodnicy (1,4 km).
W 2016 roku mają zostać oddane do użytku obwodnice Suwałk (13,5 km), Inowrocławia (17,6 km) i Góry Kalwarii (9 km).
W 2017 roku zakończą się prace na obwodnicy Kościerzyny (10,9 km), Olsztyna (24,7 km) oraz Nysy (16,5 km).
W 2018 roku kierowcy będą zaś mogli korzystać z obwodnicy Kłodzka (9,1 km) i Sanoka (10,8 km).
W załączniku jest też wymieniona obwodnica Bełchatowa. Przetarg na jej realizację ogłoszony zostanie w przyszłym roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Więcej tras ekspresowych
Jest to druga zmiana programu drogowego w tym roku. W czerwcu Rada Ministrów przyjęła załącznik nr 5, w którym określono listę wybranych zadań polegających na budowie dróg ekspresowych. Zapewniono wówczas środki w wysokości ponad 35 mld zł, które umożliwią ogłoszenie przetargów dla ponad 700 km dróg szybkiego ruchu. Znaczna część przetargów została już uruchomiona.

Przekrój bezpieczny
Teraz zielone światło zapaliło się przed obwodnicami. Pierwsze przetargi, na przykład na obwodnicę Kościerzyny, juz wystartowały. Obwodnica długości ponad 7 kilometrów projektowana jest z układem pasów 2+1. Przekrój 2+1 pasowy to taki, który ma naprzemiennie raz jeden, raz dwa pasy ruchu. Umożliwia to sprawne wyprzedzanie wolniejszych pojazdów. Przekrój ten z uwagi na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz jego efektywność wpasowuje się pomiędzy drogę dwujezdniową, a dwupasową drogę dwukierunkową. Drogi w przekroju 2+1 zapewniają wyższy poziom swobody ruchu oraz wyższy poziom bezpieczeństwa.

Nowe obwodnice będą poważnym ułatwieniem dla kierowców. Wpłyną też an stan bezpieczeństwa pieszych (w kontraktach budów wpisane będą m.in. kładki, azyle dla pieszych, sygnalizacja świetlna, barierki i inne urządzenia oddzielajace ruch pieszy od samochodowego).


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL