Obwodnica Warszawy powstanie kosztem drogi S3

Obwodnica Warszawy powstanie kosztem drogi S3

Na znowelizowanej liście dróg ekspresowych zapisanych w załączniku nr 5 do aktualnego programu budowy dróg krajowych znalazła się Południowa Obwodnica Warszawy, natomiast z listy wypadła droga S3 Legnica - Lubawka.

Powodem usunięcia tej trasy jest to, iż dalszy jej ciąg po czeskiej stronie będzie budowany dopiero po 2018 roku. W sumie wartość inwestycji zwiększono z 35,733 mld zł do 37, 630 mld zł.

Po zapowiedziach premiera i ministra transportu dotyczących Południowej Obwodnicy Warszawy, resort transportu przygotował nową wersję załącznika nr 5. Wprowadzono do niego drogę S2 stanowiącą południowe obejście stolicy prowadzące do węzła Lubelska. Inwestycja ta jest szacowana na 6,741 mld zł.

Na liście nie znajdziemy już drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawki, której budowa miała kosztować 4,022 mld zł. Ministerstwo Transportu uzasadnia, że ta inwestycja była "ściśle uzależniona od stanowiska strony czeskiej o realizacji po ich stronie właściwego odcinka transeuropejskiego korytarza transportowego TEN-T".

Rząd Czech zdecydował, że droga R-11 będzie budowana nie wcześniej niż w 2018 roku, co oznacza, że polski odcinek może być uruchomiony później. Resort zastrzega, że nie zrezygnuje z realizacji tej inwestycji w perspektywie 2014-2020, a została ona zgłoszona do finansowania w ramach instrumentu finansowego "Łącząc Europę" jako inwestycja transgraniczna.

Nowelizacja załącznika wiąże się również ze zmianą wartości poszczególnych inwestycji. O ponad 560 mln zł spadną nakłady na drogę ekspresową S5 z Wrocławia do Poznania, a o 470 mln zł na trasę S7 w województwie warmińsko-mazurskim. Z kolei droga S8 na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego będzie droższa o blisko 600 mln zł.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL